Obez bireylerde pulmoner arter sertliğinin ve sağ ventrikül fonksiyonlarının transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary artery stiffness and right ventricularfunctions by transthoracic echocardiography in obese individuals
- Tez No: 627546
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE SÜMEYYE GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada obez bireylerde sağ ventrikül fonksiyonlarının ve pulmoner arter sertliğini (PAS) değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 18 yaş üzeri 100 obez birey (VKİ>30kg/m2) ve 50 sağlıklı kontrol dahil edildi. Konvansiyonel ekokardiyografik incelemede, pulmoner arter çapı, pulmoner arter basıncı (sPAB) ve pulmoner arter akselerasyon zamanı değerlendirildi. Sağ ventrikül fonksiyonları miyokardiyal performans indeksi (RV-MPI), triküspid anuler plan sistolik yer değiştirme (TAPSE), fraksiyonel alan değişimi (RV-FAC), PAS ve tirküspid S' dalgası ile değerlendirildi. Strain ekokardiyografi ile sol ventriküle (SolV) global strain (LVGS), sağ ventriküler global strain (RVGS), sağ ventriküler serbest duvar strain (RV-FWS) ve sağ ventriküler FAC (RV-FAC 3D) değerlendirildi. Obez bireylerin PAS değerleri kontrollerden daha yüksekti (26,4 & 21,0 KHz/sn), ancak sPAB değerleri gruplar arasında benzerdi. Sağ ventrikül fonksiyon göstergeleri arasından sadece RV-MPI obez hastalarda kontrollerden daha düşüktü. Triküspid S', RV-FAC ve TAPSE değerleri iki grup arasında benzerdi. LVGS'de kısalma obez hastalarda kontrollerden daha düşüktü. RVGS, RV-FWS ve RV-FAC (3D) değerleri obez ve kontrol grubu arasında benzerdi. Obez bireylerde PAS değeri pulmoner arter akselerasyon zamanı ile negatif , pulmoner akım hızı, mitral A, triküspid A ve S' dalga hızı ve sPAB ile pozitif yönde koreleydi. Ek olarak, strain ekokardiyografi sonuçları arasından sadece RV-FAC (3D) değeri PAS ile negatif yönde koreleydi. Obez bireylerde subklinik sağ ventrikül disfonksiyonu olabilir ve PAS değeri obez bireylerde ileri dönem pulmoner hipertansiyon ve sağ ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the right ventricular functions and pulmonary artery stifness (PAS) in obese individuals and to compare with healthy controls. The study included 100 obese individuals (BMI>30kg/m2) and 50 healthy controls over 18 years. In conventional echocardiographic evaluation, pulmonary artery diameter, pulmonary artery pressure (PASP) and pulmonary artery acceleration time were measured. In evaluation of right ventricular systolic functions, right ventricular myocardial performance index (RV MPI), right ventricular tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE), right ventricular fractional area change (RV FAC), PAS and tricuspid S wave were used. Moreover, left ventricular global strain (LVGS), right ventricular global strain (RVGS), right ventricular free wall strain (RV-FWS), right ventricular fractional area change (RV-FAC [3D]) measurements were performed by using strain echocardiography. PAS value was higher in obese group than controls (26.4 vs 21.0 KHz/sn,), but PASP was similar between the two groups. Among the right ventricular function indicators, only RV-MPI was lower in obese than controls. Tricuspid S', RV-FAC, and TAPSE values were similar between two groups. Shortening of LVGS value in obese was significantly lower than the control group. RVGS, RV-FWS, and RV-FAC (3D) values are similar between obese and controls. In obese individuals, PAS was negatively correlated with pulmonary artery acceleration time, while was positively correlated with pulmonary flow rate, mitral A, tricuspid A, tricuspid S' and PASP. Moreover, among results of strain echocardiography, only RV-FAC (3D) strain values was negatively correlated wtih PAS in obese individuals. Obese individuals may have subclinical right ventricular dysfunction and PAS value can be used to evaluate severe pulmonary hypertension and right ventricular functions in obese individuals.