Servikal disk hernisine bağlı boyun ağrısında video bazlı ev egzersiz programının ağrı, kinezyofobi, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite ve depresyon düzeyi üzerindeki etkinliği
Effectiveness of video based home exercise program on pain, kinesiophobia, quality of life, physical activity and depression level in neck pain associated with cervical disc herniation
- Tez No: 627562
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı; servikal disk hernisine bağlı boyun ağrısında video bazlı ve broşür ev egzersiz programının ağrı, kinezyofobi, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite ve depresyon düzeyi üzerindeki etkinliklerini belirlemektir. Bu amaçla servikal disk hernisine bağlı boyun ağrısı olan 82 hasta çalışmaya alındı. Grup 1'e broşür ev egzersizi, Grup 2'ye videolu ev egzersiz programı verildi. Her iki gruba da 20 seans boyunca yüzeyel ısı, Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı (TENS), terapatik ultrason uygulandı. Tedavi öncesinde ve 8. haftanın sonunda hastaların ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, yaşam kalitesi düzeyi, kinezyofobi seviyesi, depresyon düzeyi, boyun ağrı ve özürlülük durumu ve fiziksel aktivite seviyesinin değerlendirmeleri yapıldı. Ağrı şiddeti görsel analog skalası ile, eklem hareket açıklığı gonyometre ile, kas kuvveti manuel kas testi ile, yaşam kalitesi sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ölçeği ile, kinezyofobi seviyesi tampa kinezyofobi ölçeğiyle, depresyon düzeyi beck depresyon edvanteri ile, boyun ağrı ve özürlülük durumu boyun ağrı ve özürlülük skalası ile ve fiziksel aktivite düzeyi uluslarası fiziksel uygunluk skalasının kısa formuyla değerlendirildi. Grup içi farklılıkların değerlendirmesinde“Paired Sample T Test”kullanıldı. Grup 1 ve Grup 2'de ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı derecelerinde, yaşam kalitesi düzeyinde, kinezyofobi seviyesinde, depresyon düzeyinde, boyun ağrı ve özürlülük durumunda ve fiziksel aktivite seviyelerinde olumlu değişiklikler görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; to determine the effectiveness of video based and brochure home exercise program on pain, kinesiophobia, quality of life, physical activity and depression level in neck pain associated with cervical disc hernia. For this purpose, 82 patients with neck pain due to cervical disc hernia were included in the study. Brochure home exercise was given to Group 1 and video home exercise program was given to Group 2. Superficial heat, Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS), and therapeutic ultrasound were applied to both groups for 20 sessions. Patients were evaluated for pain severity, range of motion, muscle strength, quality of life, level of kinesiophobia, level of depression, neck pain and disability and physical activity level before and at the end of the 8th week. Pain severity with visual analog scale, range of motion with goniometer, muscle strength with manual muscle test, quality of life-related health-related quality of life scale, kinesiophobia level tampa kinesiophobia scale, depression level beck depression, neck pain and disability The disability scale and physical activity level were assessed by the short form of the international physical fitness scale.“Paired Sample T Test”was used to evaluate the differences in the group. Positive changes were observed in pain severity, range of motion range, quality of life, level of kinesiophobia, level of depression, neck pain and disability and physical activity levels in Group 1 and Group 2.