Hemşire öğretim elemanlarının akademik formasyon becerileri: Bir eğitim programı önerisi
Academic formation skills of nurse educators: A educational program proposal
- Tez No: 627561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ULUPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı, hemşire öğretim elemanlarının eğitim becerileri, genel öz yeterlik algısı ve performans değerlendirme düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, ihtiyaç analizi yapmak ve sonuçlar doğrultusunda bir eğitim program önerisi sunmaktır. Araştırma ilişkisel tarama ve nitel yönüyle karma tipte olup, evreni YÖK'e bağlı üniversitelerin hemşirelik bölümünde görevli 2183 hemşire öğretim elemanı oluşturdu. Araştırma, nitel bölümü 15, nicel bölümü 584 hemşire öğretim elemanı ile gerçekleştirildi. Veriler; yarı yapılandırılmış görüşme formu, bilgi formu, Eğitim Becerileri Ölçeği (EBÖ), Genel Öz Yeterlik Algısı Ölçeği (GÖYAÖ), Öğretim Elemanı Performans Değerlendirme Envanteri Öğretim Elemanı Ölçeği (ÖEPDÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde, tematik analiz, yapısal eşitlik modeli, t testi, anova, korelasyon ve ki-kare testi kullanıldı. Hemşire öğretim elemanlarının %52,7'si akademik formasyon becerilerine yönelik eğitim aldığını, %89'u bu eğitimin zorunlu olması gerektiğini ifade etti. GÖYAÖ, ÖEPDÖ, EBÖ arasında yordayıcı ilişki ve iyi derecede uyum belirlendi. Erkek öğretim elemanlarının GÖYAÖ, ÖEPDÖ, EBÖ puan ortalamalarının kadınlardan yüksek olduğu, yaş, mesleki ve akademik deneyim arttıkça ölçek puanlarının yükseldiği saptandı. Hemşire öğretim elemanlarının eğitim programına ilişkin görüşleri; sahip olunması gereken akademik formasyon becerileri, eğitim programının niteliği ve amacı, eğitimciler ve katılımcılar, eğitimin içeriği, eğitim yöntemi, eğitim programının süresi, eğitimin değerlendirilmesi ve eğitimin adı temaları altında incelendi. Araştırma sonuçları doğrultusunda hemşire öğretim elemanlarının akademik formasyon becerilerini geliştirmeye yönelik bir eğitim programı önerisi sunuldu.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to assess the relationship between the instructional skills, general self-efficacy perceptions and performance evaluation levels of nursing instructors, to execute needs analysis and to present a training program proposal in line with the results. The study is a mixed type of research with its nature combining correlational survey and qualitative approaches, and its population is composed of a total of 2,183 instructors employed by nursing departments of universities affiliated with the Council of Tertiary Education of Turkey. The qualitative part of the research was performed with the participation of 15 nursing instructors, and its quantitative part was carried out with the participation of 584 nursing instructors. Research data were collected through semi-structured interview form, information form, Instructional Skills Scale (ISS), General Self-Efficacy Perception Scale (GSEPS) and Instructor Performance Evaluation Inventory Instructor Scale (IPES). Thematic analysis, structural equation model, t-test, anova (analysis of variance), correlation and chi-square test were utilized in the analysis of data. Of nursing instructors, 52.7% reported that they received training for developing their academic formation skills, and 89% stated that this training should be compulsory. It was found that there existed predictive relationship and high level of consistency between GSEPS, IPES and ISS. It was ascertained that means of scores obtained by male nursing instructors from GSEPS, IPES and ISS were higher than those obtained by female nursing instructors, and, as age and professional and academic experience increased, scores obtained from scales went up. Views of nursing instructors on training program were analyzed under themes of academic formation skills which should be obtained, quality and objective of training program, trainers and participants, content of the training, training method, duration of the training program, assessment of the training and name of the training. In light of research results, the organization of a training program for developing academic formation skills of nursing instructors was presented as a proposal.