Tatarlı höyük (Ceyhan/Adana) kazısı 2011-2012 yılları erken, orta ve geç tunç dönemlerine ait arkeobotaniksel kalıntıların değerlendirilmesi
The arcaheobotanical evaluation of plant remains from early, middle and late bronze periods of tatarli höyük (Ceyhan/Adana) 2011-2012 excavation seasons
- Tez No: 627594
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmada, Adana İli Ceyhan ilçesinde bulunan Tatarlı Höyük'te 2011-2012 yılları kazı sezonlarında Erken Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı ve Geç Tunç Çağı tabakalarından elde edilen arkeobotanik veriler değerlendirilmiştir. Bu dönemlere ait 8 açmadan mekân içi, ocak, fırın, çöp çukuru, seramik kap içi vb. yerlerden toplam 90 adet toprak örneğinden kuru ve ıslak eleme yöntemleri kullanılarak karbonlaşmış bitki kalıntıları elde edilmiştir. Taksonomik olarak familya, cins veya tür seviyesinde teşhisleri yapılan bitki kalıntılarından 54 takson bulunmuştur. En yoğun tespit edilen tarım bitkileri Triticum monococcum (Siyez buğdayı), Triticum dicoccum (Gernik buğdayı), Triticum aestivum (ekmeklik buğday), Hordeum vulgare (Arpa) ve Lens culinaris (Mercimek) türleridir. Tespit edilen Vitis sylvestris (Yabani asma), Vitis vinifera (Asma) ve Olea europea (Zeytin) türlerine ait tohumlar meyve yetiştiriciliğinin ve buna bağlı olarak da şarap ve zeytinyağı üretiminin de bu dönemlerde yapıldığını göstermektedir. Yabani bitkilerden toplam 45 taksona ait kalıntılarında bulunması geçmiş dönem florasına ait önemli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, archaeobotanical data obtained from the Early Bronze Age, Middle Bronze Age and Late Bronze Age layers of the Tatarlı Höyük 2011-2012 excavation seasons in Ceyhan district of Adana Province were evaluated. In 8 trenches belonging to these periods, inside space, stove, oven, garbage pit, ceramic pot etc. carbonized plant remains were obtained by using dry and wet sieving methods from 90 soil samples.Taxonomically 54 taxa were found from plant remains identified at family, genus or species level. The most intensely identified agricultural plants are Triticum monococcum (Einkorn wheat), Triticum dicoccum (Emmer wheat), Triticum aestivum (Bread wheat), Hordeum vulgare (Barley) and Lens culinaris (Lentil) species. The determined Vitis sylvestris (Wild vine), Vitis vinifera (Vine) and Olea europea (Olive) species show that fruit cultivation and, accordingly, wine and olive oil production was made during these periods. The presence of a total of 45 taxa residues from wild plants provided important information about the flora of the past periods.