Kentsel dönüşüm uygulamalarının başarısı ve kente katkıları: Karşıyaka Bostanlı mahallesi örneği (İzmir)
The success of urban transformation applications and their contribution to the city: The case of Karşiyaka Bostanli neighbourhood (İzmir)
- Tez No: 627663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MALKOÇ TRUE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, İnşaat Mühendisliği, Landscape Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanoğlunun doyumsuzluğuyla devletlerin güç ve zenginlik elde etme hırsları uzun vadede barış içinde yaşayan kentlerde bile çok sayıda ölümle sonuçlanabiliyor. Barselona örneğinde görülebileceği üzere, plansız büyümenin ve kale duvarlarının saldırılara karşı halkın güvenliğini sağlama fikri nedeniyle şehir sınırlarının genişletilmeme ısrarı sonucu kanalizasyon altyapısının yetersizliği büyük bir salgına neden olmuş ve binlerce kişi hastalık nedeniyle yaşamını kaybetmiştir. Her şehrin, geleceği olabilmesi için uzun vadeli planlara ihtiyacı vardır. İlk etapta bu planların, ilgili farklı branşlarda uzman kişilerden oluşan bir ekip tarafından, üzerinde mutabık kalınarak oluşturulması gerekmektedir. Takiben planların uygulanması için ilgili kamu birimlerine yetki sağlanmalı ve atılan adımların tamamen halk odaklı olduğu daima kontrol altında tutulmalıdır. Tezin konusunu oluşturan kentsel dönüşüm kavramı, hem vatandaşı hem yerel yönetimleri yakından ilgilendiren, ortak çalışma gerektiren, doğru uygulanması halinde kısa, orta ve uzun vadede vatandaşın faydasını gözeten bir harekettir. Bu çalışma ile ekonomik ömrü dolan, riskli olarak nitelendirilen veya görsel kalitesini yitirmiş olan yapıların hangi yöntemlerle yenilenebileceği irdelenmiş, Türkiye ve Dünya'dan başarılı kentsel dönüşüm örnekleri verilmiştir. Çalışma kapsamında İzmir ili Karşıyaka ilçesi Bostanlı Mahallesi'nde 2016, 2017 ve 2018 yılları arasında kentsel dönüşüm adı altında yapılan bina yenilemelerinin amaca ne kadar hizmet ettikleri, yenileme sonrası kent ekolojisi ve kentsel kitle yoğunluğu üzerindeki etkileri gözlemlenmiş, yenilenmiş yapıların sürdürülebilirlik konusundaki katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the insatiability of human beings, the ambitions of states to gain power and wealth can result in a large number of deaths even in peaceful cities in the long term. As can be seen in the example of Barcelona, the insufficiency of sewage infrastructure caused a massive epidemic and thousands of people lost their lives due to unplanned growth and the insistence of not expanding due to the idea of fortress walls to protect the public against attacks. Every city needs long-term plans to have a future. In the first place, these plans should be formed by agreeing on a team of experts from different branches of interest. Subsequently, the relevant public units should be authorized for the implementation of the plans and it should always be kept under control that the steps taken are completely public-oriented. The concept of urban transformation, which constitutes the subject of this thesis, is a movement that closely concerns both citizens and local governments and requires collaboration among them. Also ensures the benefit of the citizen in the short, medium and long term, if properly implemented. In the concept of this study, the different methods of urban transformation for the buildings that had lost their visual quality, expired their economic life or considered under collapsing risk. Successful urban transformation examples from Turkey and the world is given as well. Within the scope of the study, the extent to which the building renovations under the name of urban transformation in 2016, 2017 and 2018 in Bostanlı District of Karşıyaka district of İzmir served to the purpose, the effects on urban ecology and density of urban mass after transformation, and the contributions of renewed buildings on sustainability were investigated.