Spor profesyonellerinde iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyi algısının çok boyutlu olarak değerlendirilmesi
The evaluation of occupational health and safety knowledge level perceptions in multi-dimensional sports professionals
- Tez No: 627691
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma spor sektöründe çalışan spor profesyonellerinin iş sağlığı ve güvenliği algı düzeylerinin belirlenmesi ve çok boyutlu olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmış bir araştırmadır. Bu çalışmada çalışan spor profesyonellerin iş sağlığı ve güvenliği açısından algı düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediği tespit edilmiştir. Çalışma ortamından kaynaklanan riskler sadece işçileri etkilemez, bunun yanı sıra bütün çalışanlarda bu kapsam içerisindedir. Bu bağlamda iş sağlığı ve iş güvenliği sadece çalışan işçileri değil o kurum ya da işletmedeki tüm çalışanları da etkilemektedir. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği algısını etkileyen çeşitli temel faktörler vardır. Bu faktörler 7 alt boyutta incelenmiştir. Bunlar: Güvenlik iletişimi, Güvenlik yönetimi, Bireysel sorumluluk, Güvenlik standartları ve hedefleri, Kişisel katılım, Yönetimin bağlılığı ve Kaderciliktir. Bu çalışmada tüm alt kategorilerin puanlaması yapılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Böylece bu tez ile alanındaki eksikliği gidermek, alana yeni bilimsel katkılar sağlamak, spor profesyonelleri gibi önemli bir alanda bilimsel sonuçların elde edilmesi sağlanmıştır. Araştırma; İstanbul ve Ankara illerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Personel ve Eğitim Hizmetleri Dairesi Başkanlığında görev yapmakta olan kadrolu çalışan personeller ile 01 Ocak 2019 - 30 Mart 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veri toplamak amacıyla Demirbilek (2005), Cheyne vd. (1998), Cox & Cheyne (2000), Williamson vd. (1997), Glendon & Litherland (2001)'in güvenlik iklimi ölçeklerinden yararlanılarak yeni bir güvenlik iklimi ölçeği geliştiren Özaslan'ın (2011) ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplam 419 katılımcı olmakla beraber herhangi bir örneklem yöntemi kullanılmamıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bireylerin, gerek 49 sorunun tamamından, gerekse anılan alt boyutlardan ürettikleri puanlar, Student T Test ve One way Analysis of Variance (ANOVA) testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre cinsiyet, yaş, gelir durumu, görev unvanı, görev yeri ve mesaiye kalma durumu açısında alt boyutlarda istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Araştırma sonucunda, çalışmanın gerçekleştirildiği kuruluşta iş sağlığı ve güvenliği algısının son derce yüksek olduğu hizmet, içi eğitimlerle bu durumun arttırılarak devam ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is done to determine the perception levels of occupational health and safety of sports professionals working in the sports sector and to evaluate them in multiple dimensions. In this study, it was determined whether the perception levels of the working sports professionals in terms of occupational health and safety differ in terms of various demographic variables. Risks arising from the work environment not only affect workers, but also all employees are covered by this scope. In this context, occupational health and safety affects not only employees but also all employees in that organization or enterprise. There are several basic factors that affect the perception of occupational health and safety at workplaces. These are: Security communication, Security management, Individual responsibility, Security standards and objectives, Personal participation, Commitment of management and fatalism. In this study, all sub-categories were scored and statistical analyzes were made. Thus, with this thesis, it is ensured to overcome the deficiency in the field, to make new scientific contributions to the field and to obtain scientific results in an important field such as sports professionals. The research was carried out between 01 January 2019 - 30 March 2019 with those working in Istanbul and Ankara provinces under the head of the Department of Personnel and Education Services of the Ministry of Youth and Sports. In order to collect data, Demirbilek (2005), Cheyne et al. (1998), Cox & Cheyne (2000), Williamson et al. (1997), Glendon & Litherland (2001) 's security climate benefiting from the scale developed a new security climate scale Özaslan (2011) scale was used. There were a total of 419 participants in the study and no sampling method was used. The data obtained from the questionnaires were analyzed through the SPSS program. The scores that individuals produced from all 49 questions and from the sub-dimensions were evaluated by Student T Test and One way Analysis of Variance (ANOVA) tests. According to the findings of the research, a statistically significant difference was found in the sub-dimensions in terms of gender, age, income status, job title, duty place and working hours. As a result of the research, it has been found that the service in which the perception of occupational health and safety is extremely high in the organization where the study is carried out, and this situation continues by increasing the situation through in-house trainings.