Yenidoğan asfiktik bebeklerde teropötik hipotermi tedavisini alan hastaların cranial MRG bulgulariyla platellet, mean platelet volume white blood cell ve C reaktif protein markerlarının düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between cranial mri findings and platellet, mean platelet volume white blood cell and C reactive protein marker levels in patients receiving therapeutic hypothermia treatment in newborn asphicic infants
- Tez No: 627690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Perinatal asfiksi (PA) tanılı hastalarda postnatal 24, 48, 72. Saatlerdeki PLT, WBC, NEU, LYM, MPV ve CRP değerlerinin, beyin hasarının değerlendirilip gösterilmesinde objektif kriter olan MRG bulguları ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Arastırma Hastanesi Yenidoğan Yoğu bakım kliniğinde perinatal asfiksi tanısı ile takip ve tedavi edilen 53 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. PA olguların 3-10. günlerde çekilen cranial MRG bulguları ve postnatal 24, 48, 72. Saatlerdeki PLT, WBC, NEU, LYM, MPV ve CRP değerleri kaydedildi, değerler elektronik ortama aktarılarak SPSS programında analiz edildi. Bulgular: Hastalarımızın cranial MRG bulgularına göre değerlendirilmesinde olguların %17 hafif, %60 orta ve %23 oranında ağır afsiksi olarak sınıflandırıldı. Beyin hasar bulguları olan hastaların hepsinde belirgin CRP artışı tespit edildi (p0.05). Beyin hasar derecesiyle CRP arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamsız olmasının sebebi cranial MRG bulgularına göre ağır asfiksi grubundaki hasta sayısının yetersizliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz, ileri çalışmalar önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the relationship between PLT, WBC, NEU, LYM, MPV and CRP values at postnatal 24, 48, 72 hours in patients with perinatal asphyxia (PA) and MRI findings which are objective criteria for evaluating and demonstrating brain damage. Materials and Methods: In this study, 53 patients with perinatal asphyxia diagnosed and treated in the Neonatal Intensive Care Clinic of Harran University Faculty of Medicine Education and Research Hospital were evaluated retrospectively. PA cases 3-10. cranial MRI findings and postnatal 24, 48, 72 hours, PLT, WBC, NEU, LYM, MPV and CRP values were recorded. Results: According to cranial MRI findings, 17% of the patients were classified as mild, 60% moderate and 23% severe asphyxia. Significant CRP increase was detected in all patients with brain damage (p 0.05). According to cranial MRI findings, we think that the relationship between the degree of brain injury and CRP is statistically insignificant because of the insufficient number of patients in the severe asphyxia group, further studies are recommended.