Yenidoğan işitme tarama programının gelişim alanlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of neonatal hearing screening program on development areas
- Tez No: 627733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamında işitme kaybı tanısı alan ve normal işiten 0-6 yaş çocukların gelişimsel değerlendirmelerinin yapılarak çeşitli değişkenlerin gelişime etkisini saptamaktır. Materyal ve Metot: Araştırma grubu, 2018-2020 yılları içinde Malatya ve Kahramanmaraş ilinde ikamet eden 50 işitme kayıplı ve 51 işitme kaybı bulunmayan 101 bebek/çocuk ve ailesi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. DGTT, AGTE ile Genel Bilgi Formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS 2007 programı, tanımlayıcı istatistik metotları, Pearson ki-kare, Fisher's Exact, Fisher Freeman, Halton testi kullanıldı. Uyumun değerlendirilmesinde Mc Nemar test ve Kappa uyum düzeyi kullanılmıştır. Bulgular: Tüm olguların AGTE genel sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). İşitme kaybı olması durumuna göre olguların DGTT sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,031; p0,05), işitme kaybı olan olguların DG'nin normal olması oranı, işitme kaybı olmayan olgulara göre dikkat çekici düzeyde düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:The purpose this study is to determine the effects of various variables on development by making developmental evaluations of 0-6 years old children who are diagnosed with hearing loss within the scope of Neonatal Hearing Screening Program. Materials and Methods: The research group, 101 babies / children and 50 families with 51 hearing loss and 51 hearing loss who lived in Malatya and Kahramanmaraş between 2018 and 2020 were the sample of the research.General Information Form was applied with DGTT, AGTE.NCSS 2007 program, descriptive statistical methods, Pearson chi-square, Fisher's Exact, Fisher Freeman, Halton test were used for statistical analysis. Mc Nemar test and Kappa compliance level were used to evaluate the compliance. Results:There was no statistically significant difference between the overall results of AGTE in all cases (p> 0.05). There was a statistically significant difference between the DGTT results of the patients according to the condition of hearing loss (p=0.031; p 0.05), whereas the rate of normal DG with hearing loss was significantly lower compared to the cases without hearing loss.