Febril nötropenik hastaların izleminde presepsinin yeri
The place of presepsin in febrile neutropenic patients for follow-up
- Tez No: 627788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA KURUÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Presepsinin sepsiste erken dönemde tanısal değeri olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, presepsinin diğer biyobelirteçlerle karşılaştırılarak enfeksiyon tanısındaki ve febril nötropeni izlemindeki yerinin belirlenebilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15.1.2019-15.12.2019 arasında izlenen hematolojik kanserli hastalar dahil edildi. Olgu grubundaki febril nötropenik hastalar ateş başlangıcından itibaren iki hafta boyunca 48 saatte bir, kontrol grubundaki afebril nötropenik hastalar ise bir kez değerlendirildi. Hastaların serum örneklerindeki presepsin düzeyi CLEIA (chemiluminescent enzyme immunassay) yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Olgu grubunda ateş başlangıcında ölçülen CRP, prokalsitonin ve presepsin; kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p:0,001, p:0,002, p:0,001). Enfeksiyonu olanlarda 48. saatte presepsin ve prokalsitonin, odaksız ateşi olanlara göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p:0,04, p:0,01) ve enfeksiyon varlığının ayrımı için hem presepsin hem prokalsitoninin tanısal değeri olduğu görüldü. Bakteriyemisi olanlarda 48. saatte prokalsitoninin odaksız ateşi olanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (p:0,01) ve bakteriyemi ile odaksız ateş ayrımında tanısal değeri olduğu görüldü. Sepsis kliniği olanlarda ateş başlangıcında presepsin (p:0,02) ve prokalsitonin (p:0,04); 48. saatte presepsin (p:0,01), prokalsitonin (p:0,001) ve CRP (p:0,003) sepsis kliniği olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek saptandı. Sepsis ayrımında ateş başlangıcında presepsinin; 48. saatte presepsin, prokalsitonin ve CRP'nin tanısal değeri olduğu görüldü. Sonuç: Sepsiste ateş başlangıcında CRP ve prokalsitoninin aksine presepsinin tanısal değeri olduğu saptanmış, 48. saatte ise prokalsitonin tanısal değeri presepsin ve CRP'ye göre yüksek saptanmıştır. Bakteriyeminin odaksız ateşten ayrımında presepsin ve CRP'nin tanısal değeri olmadığı ancak prokalsitoninin ateşten sonra 48. saatte tanısal değerinin olduğu görülmüştür. Biyobelirteçlerin farklı salınım zamanları ve yarı ömürleri göz önünde bulundurularak belirli aralıklarla izlemlerinin ve bu sonuçların klinik ile birlikte değerlendirilmesinin daha anlamlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective : It is shown that presepsin has an early diagnostic value in sepsis. In our study, it is aimed to determine the place of presepsin in infection diagnosis and follow-up of febrile neutropenia by comparing it with other biomarkers. Material and Method: Patients with hematological cancer who were followed up between 15.1.2019 and 15.12.2019 were included in the study. Febrile neutropenic patients in the case group were evaluated every 48 hours for two weeks from the onset of fever, and afebrile neutropenic patients in the control group once. Presepsin levels in the serum samples of the patients were measured by CLEIA (chemiluminescent enzyme immunassay) method. Results: CRP, procalcitonin and presepsin measured at the onset of fever in the case group were significantly higher than the control group (p: 0.001, p: 0.002, p: 0.001). Presepsin and procalcitonin were found to be significantly higher at 48th hour at those with infection then those with fever of unknown origin (p: 0.04, p: 0.01) and both presepsin and procalcitonin had a diagnostic value for the distinction of infection. In patients with bacteremia, procalcitonin was found to be significantly higher at 48th hour compared to those with fever of unknown origin (p: 0.01) and it was found to have a diagnostic value in the distinction between bacteremia and fever of unknown origin. In patients with sepsis clinic; presepsin (p: 0,02) and procalcitonin (p: 0,04) at the onset of fever, presepsin (p: 0,01), procalcitonin (p: 0,001) and CRP (p: 0,003) at the 48th hour was significantly higher than those without. For the distinction of sepsis; presepsin at the onset of fever and presepsin, procalcitonin and CRP at 48th hour had a diagnostic value. Conclusion: In sepsis, at the onset of fever presepsin has a diagnostic value, unlike CRP and procalcitonin; at 48th hour the diagnostic value of procalcitonin was higher than presepsin and CRP. It was observed that presepsin and CRP had no diagnostic value in the separation of bacteremia from fever with unknown origin, but procalcitonin had a diagnostic value at 48th hour after fever. Considering the different releasing times and half-lives of biomarkers, it is thought to be more meaningful to monitor them at certain intervals and to evaluate these results together with the clinic.