Türk vatandaşlığının taşınmaz edinimi yoluyla kazanılmasının sayısal veriler çerçevesinde analizi
Analysis of the acquisition of turkish citizenship through real estate acquisition within the framework of numerical data
  1. Tez No: 627812
  2. Yazar: FİDAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son yıllarda dünyada yaşanan küresel krizler vatandaşlığın sonradan kazanılmasına ilişkin“ekonomik vatandaşlık”veya“yatırım yoluyla vatandaşlık”adı verilen yeni uygulamaları beraberinde getirmiştir. Ülkemizde de 2016 yılında yapılan düzenlemeler ile hukukumuzda ilk kez yatırım yoluyla vatandaşlık uygulamasına yer verilmiş, ekonomik hayata katkıda bulunabilecek yabancıların vatandaşlık kazanımına imkân tanınmıştır. Bu çalışma ile öncelikle vatandaşlık kavramı ve türleri genel esaslar çerçevesinde ele alınarak istisnaî yoldan vatandaşlık kazanımı, Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte ilk değişikliklerin yapıldığı tarihten günümüze kadar geçen kısa süreçte ve çok sık aralıklarla gerçekleşen mevzuat değişiklikleri sistematik olarak irdelenmiş, taşınmaz edinimi yoluyla vatandaşlık kazanımına ilişkin süreç (başvuru şartları, gerekli belgeler, vatandaşlık başvurusunda bulunulması vs.) ortaya konulmuş, farklı ülke uygulamaları incelenmiş, vatandaşlık kazanımı amacıyla gerçekleştirilen edinimlere ilişkin istatistikî veriler yıl, kişi sayısı, ülke, taşınmaz sayısı, taşınmazın edinildiği il kriterleriyle incelenerek konu bütüncül olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucu vatandaşlık kazanımı amacıyla edinilen taşınmazların genel edinimler içindeki payının çok fazla olmadığı, doğrudan vatandaşlık verilmesi uygulaması yerine vatandaşlık kazanacak kişinin toplumla bütünleşmesi ve uyumunu sağlayacak ek bazı şartlar getirilmesi, 3 yıllık şerh süresince belirlenen şartları sağlaması durumunda vatandaşlık kazanım işlemlerinin başlatılması ve taşınmaz edinimi yoluyla vatandaşlık kazanımına ilişkin olarak düzenli aralıklarla değerlendirmelerin yapılarak elde edilen sonuçlar kapsamında uygulamanın revize edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global crises in the world in recent years brought along new practices called“economic citizenship”or“citizenship through investment”related to the acquisition of citizenship. With the arrangements made in our country in 2016, the practice of citizenship through investment was included in our law for the first time, and foreigners who could contribute to economic life were allowed to gain citizenship. With this study, first of all, the concept and types of citizenship are handled within the framework of general principles, the changes made in the Turkish Citizenship Law and the Regulation on the Implementation of the Turkish Citizenship Law and the changes in the legislation that occur very frequently are systematically examined, the process regarding the acquisition of citizenship through the acquisition of real estate (application conditions, necessary documents, citizenship application etc.) has been put forward, the statistical data related to the acquisitions realized for the purpose of acquiring citizenship were analyzed by year, number of people, country, number of immovable and provincial criteria, and the subject was analyzed as a whole. As a result of the analysis, it has been concluded that, the share of immovables acquired for the purpose of acquiring citizenship is not very high in general acquisitions, instead of giving direct citizenship, some additional conditions should be brought to ensure the integration and harmony of the person who will become citizens, citizenship acquisition procedures are initiated if they meet the conditions set during the 3-year annotation and the implementation should be revised within the scope of the results obtained by making regular evaluations regarding the acquisition of citizenship through immovable property acquisition.