Tertiary level EFL students' perceptions regarding the use of Edmodo, Quizlet, and Canva within technology acceptance model (TAM)
Yüksek öğrenim gören ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin teknoloji kabul modeli (TAM) çerçevesinde Edmodo, Quizlet ve Canva kullanımına yönelik algıları
- Tez No: 627813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu nicel çalışmanın amacı yüksek öğrenim gören ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin Web 2.0 araçlarının (Edmodo, Quizlet, Canva) kullanımına yönelik algılarını araştırmaktır. Bu çalışmanın katılımcılarını Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda eğitim gören 90 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları daha yüksek seviyedeki öğrencilere kıyasla Web 2.0 araçlarının kullanımıyla ilişkili olarak daha düşük seviyedeki öğrencilerin daha olumlu algıya sahip olduklarını göstermiştir. Web 2.0 araçlarıyla (ayrı ayrı veya bütün hepsi) ilgili farkındalık ve gerçekte sistem kullanımı algılarıyla ilişkili olarak katılımcılar birbirlerinden anlamlı derecede ayrılmışlardır. Ayrıca, öğrencilerin Web 2.0 araçlarına ilişkin farkındalık algılarının çok az ve öğrencilerin Web 2.0 araçlarının gerçekte sistem kullanımı algılarının da kısmen Web 2.0 araçlarının yararlılık algılarını öngördüğü söylenebilir. Bu çalışmanın sonuçları başka Web 2.0 araçlarının halihazırda müfredatın içinde defalarca kullanılan bu üç aracın yerini almasını ve böylece öğrencilerin bu araçları kullanma konusundaki fazla doygunluk ve isteksizlik sorunlarını iyileştirebilmesini önermektedir. Ayrıca, öğrencilerin dil laboratuvar derslerinde kullanılacak olan Web 2.0 araçlarının seçiminde fikirlerinin alınması bu öğrencilerin Web 2.0 araçlarının kullanımıyla ilgili farkındalık, gerçekte sistem kullanımı ve yararlılık algılarını olumlu etkileyebilir. Sonuçların genellenebilmesi ve alanyazının desteklenebilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this quantitative study was to examine tertiary level EFL learners' perceptions on the use of the Web 2.0 tools (i.e. Edmodo, Quizlet, Canva). This study was conducted with 90 participants at an English language preparatory school of a state university in Turkey. The results indicated that lower level students reported more positive opinions pertaining the use of the tools individually or altogether when compared to higher level students. The participants significantly differed from one another in terms of their perceptions of the awareness and actual system usage of the tools. It was also found that the perceptions of the awareness could slightly and the perceptions of the actual system usage of the Web 2.0 tools could moderately predict the perceptions of the perceived usefulness of the tools. The implications of this study indicate that these already repeatedly used tools as a curricular task could be substituted or replaced with other tools to alleviate the oversaturation and reluctance of the use of the Web 2.0 tools by learners. Also, their opinions could also be taken into consideration when choosing which Web 2.0 tools to be implemented into language laboratory lessons so that their perceptions on the perceived usefulness, awareness and actual system usage of the tools could be positively shaped. Further research is required in the literature to give more support to generalize the results.