Sinemada yapay zekanın temsili ve gelecek tahayyülleri
The representation of artificial intelligence in cinema and future scenarious
  1. Tez No: 627817
  2. Yazar: HATİCE ESRA BÜYÜKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZYILMAZ YILDIZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez araştırması temel olarak yapay zekanın sinemadaki temsilini ve yapay zeka ile ilgili kurgulanmış gelecek tahayyüllerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, insanların morfolojik olarak tıpa tıp kendilerine benzer yapay zekalarla kuracağı ilişkinin sinemada nasıl ele alındığını ve iki türün ileride nasıl bir hayat süreceklerine dair sinemadaki gelecek projeksiyonları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis mainly aims to examine the representation of artificial intelligence in cinema and future imaginations about artificial intelligence. This study, which is designed to understand the representation of the relationship established between humankind and artificial intelligence which has human morphology in cinema and investigates how they will live in future with different future scenarios.