An investigation of the relationship between EFL instructors' perceptions on technology use and their possible language teacher selves
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin teknoloji kullanım algıları ile olası benlikleri arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
- Tez No: 627816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu deneysel olmayan ve nicel çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin teknoloji kullanımı algıları ile olası dil öğretmeni benlikleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı hedeflemektedir. Bir diğer amacı ise, bu algılarında profesyonel niteliklerine, akademik derecelerine ve meslek deneyimlerine göre aralarında bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Katılımcılar, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde ders veren 134 öğretim görevlisidir. Uygulanan anketin teknoloji kullanımı algısı maddeleri Venkatesh, Morris, Morris ve Davis (2003)'den uyarlanmıştır. Olası dil öğretmeni benlikleri maddeleri ise araştırmacı tarafından yazılmıştır. Veri analizinde betimsel ve çıkarımsal istatistikten faydalanılmıştır. Sonuçlar, profesyonel niteliklerin, akademik derecelerin ve mesleki deneyimlerin, öğretim görevlilerinin teknoloji kullanımı ve olası dil öğretmeni benliklerini algılarını etkilediğini ve ideal dil öğretmeni benlikleri ile teknoloji kullanımı arasında olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, öğretim görevlilerinin akademik kariyerlerini sürdürmeleri desteklenmeli, hizmet içi eğitim programları, çalıştaylar ve iyi giden uygulamaların paylaşıldığı oturumlar düzenlenmelidir. Sonuçları genelleyebilmek için, daha fazla çalışmanın yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this non-experimental quantitative study was to investigate whether there was a relationship between EFL instructors' perceptions on technology use and their possible language teacher selves (PLTS). It also aimed to find out if there were differences among instructor groups based on their professional qualifications, highest degree earned, and teaching experience regarding their perceptions on technology use and PLTS. The participants were 134 EFL instructors teaching at a public university in Ankara. Survey items related to perceptions on technology use were taken and adapted from Venkatesh, Morris, Morris, and Davis (2003). The items about the PLTS, however, were developed by the researcher. For data analysis, descriptive as well as inferential statistics were utilized. The results revealed that professional qualifications, degrees, and teaching experience affected instructors' perceptions on technology use and their PLTS. Also, a positive relationship between the EFL instructors' ILTTS and their perceptions on technology use, especially when they had professional qualifications or degrees was found. Therefore, EFL instructors should be supported to pursue further academic careers, and in-service training programs, workshops, and best-practice sessions should be organized. To generalize the findings, further research is necessary.