İmar hakkı transferinin hukuki rejimi
Legal regime of transfer of development rights
  1. Tez No: 627826
  2. Yazar: MELİKE SEVİM AYNURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İmar hakkı transferi, imar haklarının koruma alanı olarak belirlenen gönderici bölgelerden gelişim bölgesi olarak tespit edilen alıcı bölgelere transfer edildiği, modern bir arazi koruma ve kullanma yöntemidir. Bu çalışmada, mevzuatımıza girmeye başlayan imar hakkı transferinin hukuki rejimi çerçevesinde müessesenin ortaya çıkışı, özellikleri ve hangi ihtiyaçları giderdiğine yönelik incelemeler yapılmıştır. Bu kapsamda, mevzuatımızdaki düzenlemeler incelenmiş ve ideal hukuki düzenlemelerin neler olabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transfer of development rights is a modern land protection and use method in which development rights are transferred from sending areas designated as protection zones to the receiving areas designated as development zones. In this study, within the framework of the legal regime of transfer of development rights, we have examined the emergence of the institution, features and which needs are fulfilled. In this context, the regulations in our legislation were examined and it has been evaluated what could be the most appropriate and ideal legal regulation for our legal system.