Hastanelerde yoğun bakım yatak sayılarının planlanmasında acil servis başvurularının değerlendirilmesi
Evaluation of emergency service applications for planning the number of intensive care beds in hospitals
  1. Tez No: 627843
  2. Yazar: EMRULLAH KABINKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızla, acil servis üzerinden yoğun bakım ünitelerine yatırılan hastaları analiz ederek, hastanelerde yoğun bakım yatak sayılarının belirlenmesinde acil servis başvurularının dikkate alınması gerektiğini göstermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmamıza, Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştıma Hastanesi Acil Servisi' ne 1 Temmuz 2018- 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü, yoğun bakım yatışı uygun görülen hastalar çalışmaya dahil edildi. Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi' ne gelen ve yoğun bakım yatışı verilen hastalar için hazırlanan araştırma protokolü geriye dönük taranıp kayıt edildi. Yoğun bakım yatışı verilen hastalar klinik tanılarına göre sınıflandırıldı. Araştırmada Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kullanılan Özel Deva Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile geçmiş bilgiler elde edilmeye çalışıldı. Verilerin analizi için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Versiyon 18.0 kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde kategorik verilerde yüzdeler, sayısal verilerde ise ortalama ve standart sapma (ss) verilmiştir. Kategorik değişkenler için Ki Kare testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler bakımından ikiden fazla grup karşılaştırıldığında gruplar içinde dağılımın normal olması durumunda ANOVA, gruplar içi dağılım normal olmadığında ise Kruskal Wallis testi uygulanılırken, iki grup karşılaştırıldığında gruplar içinde dağılımın normal olması durumunda Student T testi, gruplar içi dağılım normal olmadığında ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Her iki değişken de normal dağıldığında, korelasyon katsayıları ve istatistiksel anlamlılıklar Pearson korelasyon testi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: With this study, we analyze the patients hospitalised in the intensive care units through the emergency department and aim to show that emergency applications need to be considered in the determination of the number of intensive care beds in the hospitals. MATERIALS AND METHODS: Our study is a retrospective descriptive study. Over 18-year-old patients who applied to Emergency Department of Konya Medical Training and Research Hospital of the Ministry of Health University between the dates 1st of July 2018 and 1st of July 2019 and who were regarded as suitable for the intensive care unit hospitalisation, were included in this study. The research protocol prepared for the patients who came to Emergency Department of Konya Training and Research Hospital and who were given intensive care hospitalisation was scanned and recorded. The patients who were admitted to the intensive care unit, were classified according to clinical diagnosis. In this research, previous informations were tried to enable by means of Private Deva Hospital Information Management System used in Konya Training and Research Hospital. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 18.0 was used for data analysis. In descriptive statistics while percentages were given in categorical data, avarage and standard deviation were given in numerical data. Chi-square test was performed for categorical variables. When more than two groups were compared in terms of continuous variables, ANOVA test was applied in case of the normal distribution within the groups whereas the Kruskal Wallis test was applied in the event of the abnormal distribution within the groups. When the two groups were compared, Student T test was used in case of the normal distribution within the groups whereas Mann Whitney U test was used in the event of the abnormal distribution within the groups. When both variables were normally distributed, the correlation coefficients and statistical significances were calculated by Pearson correlation test.