Küçüklerin ve kısıtlıların kişisel verilerinin korunması
Protection of the personal data of minors and persons with under legal disability
  1. Tez No: 627928
  2. Yazar: MÜGE KOCAGÖZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tezin amacı, küçüklerin ve kısıtlıların kişisel verilerinin korunmasının, Genel Veri Koruma Tüzüğü, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile Medeni Kanun hükümleri çerçevesinde ele alınmasıdır. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin tarihsel süreç ile bu konuda günümüze değin yapılan uluslararası mevzuat incelemesi yapılmıştır. Bu doğrultuda, birinci bölümde kişisel verilerin korunması hukuku kapsamındaki temel kavramlar ve ilkelere yer verilmiştir. Ardından kişisel verilerin hukuki mahiyetine değinilerek kişisel verilerin işlenmesinde hukuka uygunluk sebepleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise küçüklerin ve kısıtlıların hukukumuzdaki yeri ile kişisel verilerinin korunmasına ilişkin yasal düzenlemenin hukuk sistemimize etkilerine ilişkin tartışmalar ele alınmıştır. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin Medeni Kanun hükümlerinde yer alan önleyici mekanizmaların, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin süreçlerin hızlanması sebebiyle etkin koruma sağlamasının mümkün olmadığı değerlendirilerek küçüklerin ve kısıtlıların kişisel verilerinin korunması bakımından önleyici nitelikte hükümlere Kişisel Verilerin Korunması Kanununda yer verilmesinin farkındalığı arttıracağı ve Genel Veri Koruma Tüzüğüne uyumu üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, tezde ele alınan hususlara ilişkin doktrindeki görüşlere de yer verilerek bilimsel önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to deal with the protection of the personal data of minors and the disabled within the framework of the general data protection regulation, personal data protection law and civil law. In this context, the historical process of the protection of personal data and international legislative arrengements made on this subject up yo the present were examined. In this respect, the first section incudes the basic concepts and principles of the protection of personal data law. Then, the legal nature of personal data is mentioned and the reasons for compliance with the law in the processing of personal data are explained. In the second part, the discussions about the place of minors and the disabled in our law and the contribution of the legal regulation on the protection of personal data to our legal system are discussed. It is considered that preventive mechanisms in the provision of the çivil law on the protection of personal data can not provide effective protection due to the acceleration of the processes related to the processing personal data, and that the protection of personal data of minors and persons with disabilities in the protection of personal data shall increase the awareness of general data protection regulation. In this context, the opinions in the doctrine regarding the issues discussed in the thesis are also included and scientific suggestions are made.