ʿAbdulḥamîd Cevde es-Saḥḥâr'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri
Abdel Hamid Gouda al-Sahhar's life, literary personality and works
  1. Tez No: 627975
  2. Yazar: RAZİYE KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Genelde Arap edebiyatında özelde modern Mısır edebiyatında, başlangıç ve olgunlaşma dönemleri yaşanmıştır. ʿAbdulḥamîd Cevde es-Saḥḥâr da bu gelişimde emeği geçen yazarlar arasındadır. ʿAbdulḥamîd Cevde es-Saḥḥâr yazdığı dinî eserlerle öne çıksa da roman alanında da önemli bir başarıya ulaşmıştır. Sinemaya olan ilgisi de bunu tetikleyen etkenler arasındadır. Çalışmamızda yazarın üç romanı incelenirken, edebiyat alanındaki çalışmaları ve hayatı da ele alınmıştır. Birinci bölümde modern Mısır romanının gelişim süreci genel hatlarıyla incelenmiş, ikinci bölümde ʿAbdulḥamîd Cevde es-Saḥḥâr'ın hayatı, eserleri gibi konular ele alınmış, üçüncü bölümde ise yazarın üç romanı Ḳalʿatu'l-Ebṭâl (Kahramanların Kalesi), Ḥayâtu'l-Ḥuseyin (Hz. Hüseyin'in Hayatı) ve Aḥmes Baṭalu'l-İstiḳlâl (Ahmes Özgürlük Kahramanı) tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, Arabic literature, especially modern Egyptian literature has experienced the beginning and maturation periods. Abdel Hamid Gouda al-Sahhar is also among the authors who contributed to this development. Although He is prominent with his religious works, he has also achieved considerable success in the field of novels. His interest in cinema is among the factors that have triggered it. In this study, three novels of the author were examined and his works and life in the field of literature were discussed. In the first part, the development process of the modern Egyptian novel is examined in general; in the second part, his life and works are discussed; in the third part, the three novels of the author Castle of Heroes, Ḥuseyn's Life and Aḥmes Hero of Freedom are analyzed.