Mardin ili lise öğrencilerinin spor yapma durumları ve bazı demografik özelliklerine göre saldırganlık ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of aggression and socialization levels of Mardin province high scholl students according to sports doing status and some demographic features
  1. Tez No: 627995
  2. Yazar: HAMİT BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma lisede öğrenim gören öğrencilerin sosyalleşme düzeyleri ile saldırganlık eğiliminin spor yapma durumlarına göre bir farklılık gösterip, göstermediğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2019-2020 öğretim yılı içerisinde Mardin iline bağlı liselerde eğitimine devam eden 1036 öğrenci katılım göstermiştir. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerin 586'sı düzenli olarak spor yapan kişilerden oluşurken 450'si ise okul içi veya dışı spor etkinliklerinde yer almamış öğrencilerdir. Araştırmada 5'li Likert tipi bir ölçek olan Şahan'ın (2007)“Sosyalleşme Boyutu”adlı envanteri ile Madran (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan 5'li Likert tipi Buss-Perry saldırganlık ölçeği kullanılmıştır. Çalışma için İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ve öğrenci velilerinde gerekli izinler alındıktan sonra, araştırmacı tarafından anket uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak, spor yapan ve yapmayan öğrencilerde saldırganlık eğilimleri ile sosyalleşme düzeyleri arasında negatif yönlü ilişkili olduğu, sporun saldırganlık eğilimlerine anlamlı fark katmadığı görülmüştür. Ancak, spor yapmanın sosyalleşme düzeyine olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Cinsiyet, okul türü, sınıf, ebeveyn eğitim durumu, aile gelir düzeyi, haftalık spor yapma süreleri, profesyonellik durumu, spor yaşı ve spor branşı gibi parametrelerin de sosyalleşme ile saldırganlık üzerine etkileri incelenmiş ve elde edilen bulguların istatistiksel sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine whether the socialization levels of students studying in high school and their aggression tendency differ according to the sports they do. The population of the research consists of the 1036 students in public high school of Mardin, Turkey in the 2019-2020 academic year. While 586 of the high school students in the study group consisted of those who regularly do sports, 450 of them are students who did not participate in sports activities inside or outside the school. In the study, the five-point likert-type scale of“the socialization scale”developed by şahan and the 5-point Likert-type buss-Perry aggression scale which was adapted to Turkish by Madran were used. After obtaining the necessary permissions from the Provincial Directorate of National Education and the parents of the students, the survey data was carried out by the researcher. As the result of the findings, it was observed that there was a negative correlation between aggression tendencies and socialization levels in students who do and do not do sports ands ports was not make a significant difference to aggression tendencies. However, it was observed that doing sport had a positive effect on the level of socialization. The effects of parameters such as gender, school type, class, parental education level, family in come level, weekly sports duration, professionalism status, sports age and sports branch on socialization and aggression were examined and the statistical results of the findings were discussed.