Postmenopozal kadınlarda postürün depresif bulgular, vücut imaj algısı, seksüel fonksiyon ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
The effect of posture on depressive symptoms, body image, sexual function and quality of life in postmenopausal women
  1. Tez No: 628014
  2. Yazar: ESMA HİDAYET LÜLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAKAR, DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma postmenopozal kadınlarda postürün depresif bulgular, vücut imaj algısı, seksüel fonksiyon ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirildi. Çalışmaya yaş ortalaması 57.21 ± 6.81 yıl olan 56 postmenopozal kadın dahil edildi. Kadınların sosyodemografik özellikleri değerlendirildikten sonra postür ölçümleri PostureScreen Mobile®, spinal postürleri Spinal Mouse® cihazı ile değerlendirildi. Depresif bulguların değerlendirilmesi için Ruhsal Belirti Tarama Listesi, vücut imaj algısı için Vücut Algısı Ölçeği, seksüel fonksiyon için Kadın Cinsel İşlev Ölçeği ve yaşam kalitesi için Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Postmenopozal kadınlarda spinal postüre göre artmış torakal kifoz açısının, depresif bulguları arttırdığı ve menopoza özgü yaşam kalitesini düşürdüğü bulundu (p≤0.05). Artmış lumbal lordoz açısının, menopoza özgü yaşam kalitesini artırdığı saptandı (p≤0.05). Bunun yanında postürde artmış anterior göğüs kafesi translasyonunun, depresif bulguları azalttığı ve yaşam kalitesini artırdığı tespit edildi (p≤0.05). Postürün vücut imaj algısı ve seksüel fonksiyon üzerinde bir etkisinin olmadığı da bulundu (p˃0.05). Bu çalışmanın sonucunda postmenopozal kadınlarda postürün depresif bulgular ve yaşam kalitesini etkilediği fakat vücut imaj algısı ve seksüel fonksiyonu etkilemediği sonucuna varılmıştır. Menopozal semptomları değerlendirirken ve tedavi programı oluştururken postüral değerlendirmelerin yapılmasının ve buna yönelik tedbirlerin alınmasının faydalı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of posture on depressive symptoms, body image, sexual function and quality of life in postmenopausal women. 56 postmenopausal women, whose average age was 57.21 ± 6.81 years were included in the study. After the socio-demographic characteristics of the postmenopausal women were recorded, posture was evaluated with PostureScreen Mobile®, spinal posture with Spinal Mouse® device. Depressive symtoms were assessed with Symptom Distress Check List, body image was assessed with Body-Cathexis Scale, sexual function assessed with Female Sexual Function Index and quality of life was assessed with Menopause Specific Quality of Life Questionnaire. It was found that according to the spinal posture in postmenopausal women; Increased torocal kyphosis angle was found to increase depressive symptoms and decrease menopause specific quality of life (p≤0.05). Increased lumbar lordosis angle increase menopause specific quality of life (p≤0.05). In addition, it was found that increased anterior rib cage translation in posture was found to decrease depressive symptoms and improve menopause specific quality of life (p≤0.05). It was also observed that the posture had no effect on body image and sexual function (p˃0.05). As a result of this study, it was concluded that posture affects depressive symptoms and quality of life in postmenopausal women, but does not affect body image and sexual function. It was thought that it would be beneficial to consider the posture factor when evaluating menopausal symptoms and creating a treatment program.