Elit çim hokeycilere uygulanan direnç antrenmanlarının bazı kuvvet parametreleri üzerine etkileri
The effects of resistance training applied on elite grass hockey players on some strength parameters
- Tez No: 628015
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN REVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı direnç antrenmanlarının elit düzeydeki kadın ve erkek milli takım çim hokeyi oyuncularının kas kuvveti ve kassal dayanıklılığı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmaya yaşları 17-28 arasında değişen 30 kadın ve 30 erkek milli çim hokeyi sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların antrenman programı öncesinde maksimum kas kuvveti (bench press, leg extansion, leg curl, push down) ve kassal dayanıklılığı (30 sn mekik ve 30 sn şınav testi) belirlenmiştir. Sporculara antrenman programı 8 hafta süresince, haftada 3 gün uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 23.0 paket programı kullanıldı. Analiz sonucunda dağılımların normal olduğu görüldü. Bu nedenle ön test ve son test karşılaştırması yapmak için parametrik testlerden biri olan bağımlı gruplarda t testi kullanıldı ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of resistance training on the strength and muscular endurance of elite male and female national team field hockey players. Thirty women and thirty men grass hockey athletes aged between 17-28 voluntarily participated in the study. The maximum muscle strength (bench press, leg extansion, leg curl, push down) and muscular endurance (30 sec shuttle and 30 sec push-up test) were determined before the training program of the participants. The training program was applied to the athletes for 8 weeks, 3 days a week.