Hastanelerde hasta mahremiyetine yönelik hasta veri güvenliği uygulamalarının sağlık çalışanlarının bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of patient data security applications related to patient confidentiality in hospitals from the perspective of healthcare professionals
- Tez No: 628021
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hastanelerde hasta mahremiyetine yönelik hasta veri güvenliği uygulamalarının sağlık çalışanlarının bakış açısıyla değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hasta hakları, Hasta Mahremiyeti ve Kişisel Sağlık Verilerinin korunması gibi temel kavramlar ve bu alanda yapılan farklı çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde Sağlıkta Enformasyon sistemleri, E-Nabız uygulamaları ve mobil sağlık uygulamaları konuları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; anket yöntemi ve Genel Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği ile Kayseri Devlet Hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelerin farkındalık düzeyleri tespit edilmiştir. Anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre; çalışanların mahremiyetin ve kişisel veri gizliliğinin hastaların temel hakkı olduğuna inandığı, çalıştıkları birimde hasta mahremiyetine uyulduğu, hastane bilgi güvenliği politikalarının bulunduğu ve çalışanların bu politikalardan haberdar olduğu, kurumlarında kullandıkları veri giriş programının hasta mahremiyetine uygun olduğunu düşündükleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan Genel Bilgi farkındalık ölçeği alt boyutlarından en yüksek puanı Saldırı ve Tehditlere Yönelik Farkındalık alt boyutundan, en düşük puanı Kişisel Verilerin Korunması alt boyutundan aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study which is carried out with the aim of evaluating patient data security applications related to patient confidentiality in hospitals from the perspective of healthcare professionals, consists of three parts. In the first part, it is included basic concepts such as Patient Rights, Patient Confidentiality, Protection of Patient Confidentiality and Personal Health Data. In the second part, information is given about the Information Systems in Health, E-pulse Applications and Mobile Health Applications. In the third part, it was determined the awareness level of doctors and nurses working in Kayseri Public Hospital with the survey management and General Information Security Awareness Scale. According to the findings obtained as a result of the survey, it was concluded; employees believe that privacy and personal data confidentiality are the fundamental right of the patients, employees comply with the patient privacy in the unit where they work, the hospital has information security policies and the employees were aware of these policies and they think the data entry program they use in their instution is suitable for the privacy of the patients. In addition, it is seen that the highest score from the General Knowledge Awareness Scale sub-dimensions used in this study was obtained from the Attack and Threats Awareness sub-dimension and the lowest score from the Personal Data Protection sub-dimension.