Sosyal medya fenomenlerinin ikna bilgi modeli kapsamında ürünün yayılma hızı ve marka tercihi üzerine etkileri
Effects of social media phenomenes on the spreading speed and brand preference of the product within the scope of the persuation knowledge model
  1. Tez No: 628146
  2. Yazar: ŞERİFE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sosyal medya alanları kişilerin birbirleri ile haberleşmesini sağlamaktayken, yaşanan gelişmelerle birlikte fenomen olarak adlandırılan kişilerin ürettiği içerikler ile yeni bir boyut kazanmıştır. Bu boyut sıradan insanların üne kavuşmasını sağlamakla birlikte üreticinin tüketiciye ulaşmak için kullanabileceği yeni bir ortam ve strateji sunmuştur. Bu çalışmada, sosyal medya fenomenlerinin İkna bilgi Modeli kapsamında ürünün yayılma hızı ve marka tercihine etkileri araştırılmaktadır. Çalışmada fenomenlerin ikna girişimlerinin tüketicilerin konu bilgisi ajans bilgisi ve ikna bilgisi ile ikna olayıyla başa çıkma durumunu ölçmek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Çalışmada fenomenler markalar ile ilgili ürün tanıtımlarına katılımcıların daha geniş kitleye daha uygun maliyetlerle ulaşılmasını sağlandığını ifade edilmiştir. Fenomenlerin ikna girişimleri neticesinde katılımcıların gerekli bilgileri kullandıkları yönünde bulgular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While social media fields enable people to communicate with each other, with the developments they have gained a new dimension with the content produced by people called Phenomen. This dimension ensures the reputation of ordinary people, not only but also provide a new environment and strategy that the manufacturer can use to reach the consumer. In this study, the effects of social media phenomena on product propagation speed and brand preference within in this context of persuasion knowledge model are investigated. The study be aimed to measure the state of persuasion attempts of phenomena in deal with the persuasion event by consumers with subject knowledge, agency knowledge and persuasion knowledge. The data obtained in the scope the study were collected by semi-structured interview technique. In the study, phenomena were stated that related to brands product promotions related to brands were provided to participants to reach the large mass at more affordable costs. As a result of the persuasion attempts of the phenomena, it was determined that the participants used the necessary information.