Foreign policy and political leadership: Recep Tayyip erdoğan and Angela Merkel
Dış politika ve siyasal liderlik: Recep Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel
- Tez No: 628150
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tez, Recep Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel'in Suriye Mülteci Krizi ve Batı Balkan bölgesi özelinde izlenen politikaların oluşmasındaki liderliklerinin etkisini araştırmaktadır. Bu bağlamda, seçili vaka çalışmalarında iki liderin dış politika yapımına etkisini analiz etmek için SNA Liderlik Modeli adı verilen yeni bir siyasi liderlik modeli geliştirilmiştir. Bu model kapsamında Recep Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel'in geçmiş yaşantılarının yaklaşım ve davranışlarını nasıl şekillendirdiğini de içermektedir. Bu bütünsel ve çok boyutlu analiz sonucunda Recep Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel'in kendi ülkelerinin ve kişisel geçmişlerinin de etkisiyle Suriye mülteci krizinde ve Batı Balkan bölgesinde önemli bir siyasi figür oldukları sonucuna varmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes to highlight Erdoğan and Merkel's influence on foreign policy making vis-à-vis Syrian refugee crisis and Western Balkan region. In this respect, a new political leadership model called SNA Leadership Model is developed to analyze two leaders' influence on foreign policy making in the selected case studies. Under this model, this thesis also highlight how background of Recep Tayyip Erdoğan and Angela Merkel shape their approaches and behaviors. As a result of this holistic and multidimensional analysis, it is possible to conclude that Recep Tayyip Erdoğan and Angela Merkel have been prominent political figure in the Syrian refugee crisis and Western Balkan region thanks to their foreign policy formulation their vision and values, which sourced from their countries' and personal background.