Recognition of [æ] and [ε] vowels of english by translation and literature students
İngilizce'deki [æ] ve [ε] seslerinin tercümanlık ve edebiyat öğrencilerince algılanması
- Tez No: 628172
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde lisans düzeyinde öğrenim gören Mütercim Tercümanlık (İngilizce) ve İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin İngilizce'deki [æ] ve [ε] seslerini algılamadaki başarılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Sadece [æ] ve [ε] Kuzey Amerikan Sesleri değerlendirmeye alınacaktır. Bu çalışmanın bir başka amacı da İngilizce'yi bir yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin bu iki ses hakkında yeterli derecede farkındalıklarının olup olmadığını ve eğer yoksa bir farkındalık kazandırmanın mümkün olup olmayacağını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmaya farklı eğitim geçmişlerine sahip 57 kişi katılmıştır. Gönüllü olarak katılım sağlayan bu öğrencilerin sınıfları lisans düzeyinde olup 1. sınıf ile 4. Sınıf arasında değişmektedir. Veri toplama aracı olarak katılımcılara 40 sorudan oluşan bir test verilmiştir. Hedef kitleye öntest ve sontest verilmiş olup bu ikisi arasında bir de kısa eğitim verilmiştir. Elde edilen sayısal veri SPSS 25 progrmında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular İngiliz Dili Edebiyatı ve Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bölümü öğrencilerinin bu iki sesi algılamaları üzerine bir farkındalık kazandığını göstermiştir. Katılımcıların testte en çok zorlandıkları bölüm [ε] sesinin iki adet bulunduğu sorulardan oluşan kısım olmuştur. Bunun ardından bir adet [ε] sesinin algılanmasını ölçen kısım da ikinci en çok zorlandıkları kısım olmuştur. [æ] sesini algılamada ise katılımcılar nispeten daha başarılı olmuşlardır. Aynı [ε] sesinin bulunduğu kısımda olduğu gibi, [æ] sesinin bir adet bulunduğu kısımda katılımcılar daha az zorlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The present research was carried out to investigate the recognition of [æ] and [ε] vowels of English by Translation and Literature students at a foundation university in Turkey, consisting of freshmen and senior students. Only two of the North American English vowels are the main concern of this study. They are [æ] and [ε]. Additionally, the main objective of this study is to reveal if non-native EFL students are adequately conscious of these two vowels in the recognition tests, and if not, whether they are treatable or not. 57 non-native EFL learners took part in the research with their different backgrounds. All undergraduate students, from 1st grade to the 4th, voluntarily participated as testees. A 40-question test was given to collect data as the instrument. A pre-test and a post-test, and a treatment session between them were implemented on the target audience. The numerical data gotten from the tests were analyzed with SPSS.25 program. The findings indicated that the students from the Departments of English Language and Literature and Translation and Interpreting Studies (English) gained awareness on the recognition of these two vowels. The most difficult part of the recognition test was the one asking the participants to find the option with two occurrences of [ε] sound. The second most difficult was the part testing the recognition of one occurrence of [ε] sound. As for the recognition of [æ] sound, the participants relatively did better. Similar to the part including [ε] sound, for the [æ] sound, one occurrence of it was easier to recognize for the participants.