Bağımsızlık sonrası geçiş döneminde Azerbaycan ekonomisinde yaşanan depresyon sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the depression process experienced in Azerbaijan economy during postindependence transition period
- Tez No: 628285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan'ın bağımsız ülke olduktan sonra ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunları çözümlemek için yapılmış önlemler genel olarak ele alınmış ve bu depresyon sürecinin nasıl atlatılması gerektiği değerlendirilmiştir. Tüm bu incelemeler yapılırken ilk olarak yapılmış reformlara, özelleştirme programlarına, alt yapı odaklı kamu yatırımlarına bakılmıştır. Reformlar ve özelleştirme programları en çok tarım sektöründeki üretimin ve verimliliğin artmasına neden olmuştur. Aynı zamanda ülkenin uluslararası örgütlerle ilişkileri incelenmiştir. Azerbaycan bağımsızlığını daha da güçlendirmek için Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Bağımsız Devletler Topluluğu ve başka örgütlerle ilişkilerini arttırmıştır. Bununla birlikte bağımsız Azerbaycan'da petrol dışı sektörler ayrı ayrı incelenmiş, bağımsızlıktan sonra yaşanan gelişim süreci araştırılmıştır. Sosyal refahın iyileştirimesi ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için petrol ve petrol dışı alanlarda birçok stratejiler geliştirilmiştir. Petrol dışı sektörlerin devlet tarafından nasıl desteklendiğinden bahs edilmiştir. Yapılmış bu önlemler ülkede mali ve ekonomi krizi ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the problems which Azerbaijan faced after became an independent country and the measures which was taken to remove these problems were discussed in general and it was evaluated how to overcome this depression process. While all these investigations were carried out we looked at reforms, privatization programs, infrastructure-oriented public investments firstly. Reforms and privatisation programmes have caused increasing in the agricultural sector and production and productivity skyrocketed the most in this field. At the same time, the country's relations were examined with international organizations. Azerbaijan has increased its relations with the United Nations, the Council of Europe, the Commonwealth of Independent States and other organizations in order to further strengthen its independence. Moreover, the non-oil sectors were analyzed separately in independent Azerbaijan and the development process after independence was investigated. Furthermore, many strategies have been developed in oil and non-oil fields to improve social welfare and achieve economic development. It was emphasized in this work that how the non-oil sectors are supported by the state. These measures removed the financial and economic crisis in the country.