Ordu'da Osmanlı Dönemi kilseleri
Ottoman Period churches in Ordu
  1. Tez No: 628366
  2. Yazar: OSMAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ordu şehri, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz bölümünde yer alan 18. yüzyıl sonlarına doğru kurulmuş yeni bir şehirdir. 1870'de Bucak kasabasının isminin Ordu olarak değiştirilmesiyle günümüzdeki ismini almıştır. Osmanlı iskân politikası çerçevesinde Ordu şehrinde de gayrimüslim nüfusun farklı dönemlerde iskân edildiği görülür. Söz konusu zümreye din ve vicdan hürriyeti çerçevesinde kiliseler de inşa edilmiştir. Mevcut Hristiyan mabetleri ise merkez teşkilatı ile yapılan yazışmalar sonucunda tamir edilmiştir. Kiliselerin inşa ve tamir sürecinde bir takım anlaşmazlıklar da yaşanmıştır. Gerek Müslüman halk ile Hristiyan cemaatler gerekse Hristiyan cemaatlerin kendi aralarında bazı problemler yaşadıkları görülür. Ordu özelinde özellikle Rum Ortodoks ve Ermeni Protestan cemaatlerine ait kiliselerin inşa ve onarımına yönelik yazışmalarda bu durum açıkça ortaya çıkar. "Ordu'da Osmanlı Dönemi Kiliseleri'' adlı bu çalışmada Ordu'daki ilk yerleşimlerden Osmanlı son dönemine kadar kilise yapım, onarım faaliyetleri ve bu süreçte yaşanan anlaşmazlıklar ele alınmıştır. Bu bağlamda Osmanlı dönemi Ordu'sunda kiliseler ve bu kiliselere mensup cemaatler ele alınmıştır. Daha sonra, Ordu'daki kiliseler, kiliselerin tamir ve inşası ile bu süreçte yaşanan uygulamalar, anlaşmazlıklar ve Batılı devletlerin müdahalelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The city of Ordu is a new city built in the Middle Black Sea region of the Black Sea Region in the late 18th century. In 1870, the name of the town of Bucak changed to the name of the current name of the Ordu. Within the framework of the Ottoman housing policy, the city of Ordu has also been inhabited in different periods. The church was built within the framework of freedom of religion and conscience. The existing Christian temples were repaired as a result of correspondence with the central organization. There have also been some conflicts in the process of building and repairing churches. Both the Muslim community and the Christian communities and the Christian communities have some problems among themselves. This is clearly evident in the correspondence for the construction and repair of churches, especially for the Greek Orthodox and Armenian Protestant communities. In this study called yaş Ottoman Churches in the Army bu m Church construction, repair activities and the disagreements during this period were discussed. In this context, the churches in the Ottoman period and the communities belonging to these churches were discussed. Later on, the churches in Ordu, the repair and construction of churches, the practices in this process, disagreements and the interventions of the Western states were given.