Fibromiyalji sendromunun teşhisinde sempatik deri cevabı etkisinin bulanık mantık kullanılarak incelenmesi
Investigation the effect of sympathetic skin response sign in the diagnosis of fibromyalgia syndrome with fuzzy logic
  1. Tez No: 628414
  2. Yazar: MELİKE GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bulanık mantık insan gibi düşünmeyi ilke edinmiş, fikirlerin matematiksel karşılıklara çevrildiği bir bilim alt dalıdır. İnsan ve makinenin birbirine en yakın olduğu noktalardan biri olarak düşünülen bu yöntemle biyomedikal işaretlerin incelenmesi, FMS gibi teşhisi zor olan hastalığın değerlendirilmesi sağlanmıştır. Fibromiyalji sendromu vücudun çalışmasına etki ettiği halde herhangi bir hasar oluşturmadığı için tespiti zordur. FMS hem lokal hem genel yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, kas tendonlarının yapışma yerlerinde hassasiyet olarak belirtilmektedir. Teşhisi hala tartışma konusu olmaya devam eden bu hastalığın sempatik deri cevabı (SSR) parametreleriyle ilişkisi BM ile incelenmiştir. Fibromiyaljili hastalarda otonom sinir sisteminde fonksiyonel bozukluklar görülmektedir. Buradan yola çıkarak SSR incelenmiş hastalıkla ilgili olan parametre değerleri belirlenmiştir. SSR parametre değerleri BM ile yapılan analizinde hastalığa ilişkin teşhis doğruluğu desteklenmiştir. Hastalığın araştırılmasında faydalanılan insanlara ait SSR parametreleri ve laboratuvar sonuçları tek tek ve birlikte olmak üzere iki farklı şekilde BM ile analiz edilerek SSR parametrelerinin laboratuvar test sonuçlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmada SSR parametrelerinin FMS'de kullanılan laboratuvar testlerine etkileri, teşhisinde kolaylaştırıcı doğruluğu desteklenmektedir. Bu sebepten hastalığın teşhisinde de SSR parametreleri kullanılması gereken bir fizyolojik işaret olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The detection of fibromyalgia syndrome is difficult because it does not harm the body's work. The relationship of this disease, whose diagnosis continues to be the subject of controversy, with the parameters of SSR was examined. FMS is both local and general widespread musculoskeletal pain. While it was also expressed as sensitivity in muscle tendons, the effect of SSR parameters with FL was investigated in its diagnosis. Fibromyalgia's patients are observed functional disorders in the autonomic nervous system. Based on this, it was determined that there was a decrease in patients with SSR. In the analysis of SSR parameter values with the FL, the diagnostic accuracy of the disease was examined. Later, the laboratory test results and SSR parameter values of the patient were analyzed separately and together with FL and the effect of SSR parameters on laboratory tests was investigated. In the study, the effects of SSR parameters on laboratory tests used in FMS diagnosis were investigated and facilitation of the diagnosis was supported. For this reason, it was concluded that the diagnosis of the disease is a physiological sign that should be used with SSR parameters.