J. S. Bach'ın piyano için 6 İngiliz Süitinin form analizi ve yorum açısından incelenmesi
J. S. Bach's form analysis of 6 English Suites for pianoand review in terms of comment
  1. Tez No: 628418
  2. Yazar: BERİL ÖZYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. ESER BİLGEMAN ŞAKİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Barok Dönem'de süitlerin yapısı, içeriğinde kullanılan dans türleri, temel alınan dansların hangi ülkelere ait olduğu ve genel özelliklerine değinilmiş, Johann Sebastian Bach'ın hayatından ve klavyeli çalgılara olan katkılarından bahsedilmiştir. Bu çalışma içerisinde döneminin büyük bestecilerinden biri olan J.S.Bach'ın eserlerinde kullandığı kontrpuan ve armoni tekniğinin yanı sıra piyano tekniğine olan katkıları açıklanmaya çalışılmış; açıklamaların yanında bestecinin hayatından kesitlere de yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde bestecinin 6 İngiliz Süiti'nin müzikal yapısına, (formuna) armonik açıdan işlenişine ve piyano tekniği bazında özelliklerine değinilmiş, yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler her bölüm için ayrı başlıklar altında açıklanmıştır. Yapılan açıklamalara örnek olması düşünülerek eserin sayfaları yapılan çalışmanın sonuna örnekler listesi olarak eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure of the Baroque suites, the types of dances used in the content, which countries the underlying dances belong to, and the general characteristics are mentioned, the life story of Johann Sebastian Bach is summarized and his contributions to the keyboard instruments are mentioned. In addition to the counterpoint and harmony technique used in the works of J.S.Bach, one of the great composers of his period, his contributions to the piano technique were tried to be explained, and the explanations from the life of the composer were also included. In the last part of the study, the musical structure of the 6 English Suites of the composer, the form, the musical structure and the playing techniques of the dances are explained based on the analysis done for each specific title of the dances. Considering the examples to be made, the pages of the work were added to the end of the study as a list of examples.