Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda geleneksel ve tamamlayıcı tıp kullanma durumları
The usage of complementary and alternative medicine in patients attending the family medicine clinic department of Aydin Adnan Menderes University
- Tez No: 628656
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Aile hekimliği, sağlık hizmetlerini kişiye özel; kişinin ailesine, toplumuna ve kültürüne yönelik sürekli bir biçimde sağlar. Bireyin hem akut hem de kronik sorunları ile ilgilenir. Yaşam süresinin artması, kronik hastalıklara daha uzun süre maruz kalma, hastalıktan daha çok sağlık üzerine vurgu yapılması sağlık arama davranışı üzerine olumlu etki yapmıştır. İnsanların daha uzun ve sağlıklı yaşama isteği, ilaçların yan etkilerini azaltma, immün sistemi daha güçlü hale getirme, ulaşım kolaylığı gibi etmenler geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelmelerine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Sağlık Bakanlığı'nın Ekim 2014'te resmî gazetede yayınladığı "GETAT yönetmeliğinde geçen maggot (larva) uygulaması, proloterapi, müzikterapi, ozon, osteopati, kayropraktik, homeopati, refleksoloji, kupa, sülük, fitoterapi, apiterapi, hipnoz ve akupunktur uygulamaları esas alınarak, aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların GETAT uygulamaları kullanım durumlarının saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tanımlayıcı, kesitsel tipteki araştırma, 02/9/2019-31/12/2019 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne ardışık olarak başvuran hastalarda yüz yüze anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar tarafından ilgili literatür taranarak oluşturulan anket, hastaların sosyodemografik özellikleri ve GETAT ile ilgili sorular olmak üzere toplam 2 bölümden oluşmaktadır. Araştırma verileri SPSS 18 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde Ki-Kare Testi, Fisher'in Kesin Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Family medicine as a branch of medicine which provides health services that are tailored to a person's need; it constantly provides for one's family, community and culture. It deals with both acute and chronic problems of the individual. Increasing life expectancy, longer exposure to chronic diseases, emphasizing more health than disease have had a positive effect on health seeking behavior. Factors such as people's desire to live longer and healthier, reducing the side effects of drugs, strengthening the immune system, and ease of transportation cause them to turn to traditional and complementary medicine practices. After the CAM regulation guidelines published by the Ministry of Health in the official newspaper in October 2014, applications such as the larvae application, prolotherapy, music therapy, ozone, osteopathy, chiropractic, homeopathy, reflexology, mug, leech, phytotherapy, apitherapy, hypnosis and acupuncture practices were included. The aim of this study is to determine the use of these CAM applications by patients who applied to our Family medicine outpatitent clinic. Material and Method: A prospective, descriptive, cross-sectional study was carried out by applying face-to-face questionnaires to patients who applied consecutively to Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital Family Practice Outpatient Clinic between 02/9 / 2019 - 31 / 12/2019. The questionnaire was compliled by the researchers by scanning relevant literature. It consists of 2 sections, which are questions about the patients' sociodemographic characteristics and CAM usage. Research data were evaluated by using SPSS 18 statistics program. In statistical analysis, Chi-Square Test, Fisher's Final Test, Kolmogorov-Smirnov Test and Mann-Whitney U Test were used.