GTA yöntemi ile kültivatör uç demirinin FeCrC, FeTi ve Ni tozları ile yüzey modifikasyonu
Surface modification of cultivator shovel with FeCrC, FeTi and Ni powders by GTA method
- Tez No: 628657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Toprak işleme aletlerinin abrazif aşınma direnci tarım sektörü için önemli bir yer tutmaktadır. Bunun nedeni topraktaki sert partiküllerin meydana getirdiği abrazif aşınmanın bu parçalarının ömrünü kısaltması olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında AISI 1040 malzeme kültivatör uç demirinin sertliğini ve aşınma direncini iyileştirmek için FeCrC, FeTi ve Ni tozları ile yüzey modifikasyonu işlemi yapılmıştır. Yüzey modifikasyonu işlemi için dışarıdan verilmesi gereken enerji girdisi için basitliği ve etkinliği nedeniyle Gaz Tungsten Ark (GTA) kaynak yöntemi seçilmiştir. Elde edilen numunelerin optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji yayılımlı X ışını analizi (EDS) ve X-ışını kırınım (XRD) yöntemi ile mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Ayrıca mikrosertlik ölçümleri ve aşınma deneyleri ile birlikte mekanik testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan kaplama işlemlerinin sonucunda her üç kaplama türü için de sertlik değerlerinin matris malzemenin sertlik değerinden daha yüksek olduğu ve en yüksek sertlik değerinin 726,1 HV0,2 sertlik değerindeki (% ağ.) 70FeCrC + 30FeTi tozlarının karışımı ile elde edilen numunede olduğu görülmüştür. Numunelerin kaplama tabakasında elde edilen sertlik artışının sonucu olarak aşınma dirençlerinin de arttığı belirlenmiştir. Abrasiv aşınma testleri 5 N, 10 N ve 15 N'luk yükler altında 400 m, 800 m ve 1200 m'lik mesafelerde gerçekleştirilmiştir. Altlık malzemenin aşınma kaybının (% ağ.) 70FeCrC + 30FeTi tozlarının karışımı ile elde edilen kaplamaya göre 13 kata kadar fazla olduğu görülmüştür. Laboratuvar testlerinin ardından kültivatör uç demirlerine kaplama işlemi yapılmış ve tarla denemelerinde uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abrasive wear resistance of soil tillage tools is an important part of the agricultural sector. This is because abrasive wear caused by hard particles in the soil is seen to shorten the life of these parts. In this thesis, surface modification with FeCrC, FeTi and Ni powders have been carried out to improve the hardness and wear resistance of AISI 1040 material cultivator shovel. Due to its simplicity and efficiency, GTA welding method has been chosen for the energy input to be supplied externally for the surface modification process. The welding apparatus designed with PLC control is used for this process. Microstructure studies have been performed with optical microscope, scanning electron microscope (SEM), energy diffusion X-ray analysis (EDS) and X-ray diffraction (XRD). In addition, microhardness measurements and wear tests have been carried out. As a result of the coating processes, it has been observed that the hardness values for all three coating types is higher than the hardness value of the matrix material and the highest hardness value is in the sample obtained with a mixture of (wt. %) 70FeCrC + 30FeTi powders with a hardness value of 726.1 HV0;2. As a result of the increase of hardness obtained in the coating layer of the samples, it has been observed that the wear resistance has also increased. Abrasive wear tests have been carried out under loads of 5 N, 10 N and 15 N at distances of 400 m, 800 m and 1200 m. The wear loss of the substrate material has been found to be up to 13 times higher than the coating obtained with the mixture of (wt. %) 70FeCrC + 30FeTi powders. After laboratory tests, cultivator shovels have been coated and field trials have been carried out.