Ridge regresyon analizi ve zootekni alanında kullanımı
Ridge regression analysis and its use in animal science
  1. Tez No: 628661
  2. Yazar: METEHAN SARP ESKİTOROS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KEMAL GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada çoklu doğrusal regresyon analizinde kullanılan RidgeRegresyon(RR) yöntemi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada RR yönteminin; bağımsız değişkenler arasında çoklu doğrusal bağlantı sorunu olduğu zamanlarda En Küçük Kareler (EKK) yöntemine göre tercih edilerek kullanılmasının önemiözellikle Zootekni alanında yapılmış çeşitli çalışmalar ilegösterilmiştir. Çalışmada ayrıca çoklu doğrusal bağlantı sorunu, çoklu doğrusal bağlantı sorununun belirlenme yolları, RR yönteminde kullanılan yanlılık sabiti olan (k) değerinin belirlenme yöntemleri belirtilerek bu yöntemin nasıl uygulandığı ve bulunan değerlerin nasıl yorumlanacağı açıklanmıştır.Çalışmanın kolay açıklanabilmesi için Zootekni alanında verilen basit bir örnekle örneklendirilmiştir. Bu örnek için Esmer sığırların karkas ağırlıkları beş farklı vücut ölçüsü kullanılarak modellenmiştir.Çalışmada çoklu doğrusal bağlantı sorunu varlığındaRR analizine göre elde edilen modelile aynı koşulda EKK yöntemi ile elde edilen iki model karşılaştırılmıştır. Çalışmadaher iki modelinde belirleme katsayısı düşük olup (R2
Özet (Çeviri)
In the study, the Ridge Regression (RR) method used in multiple linear regression analyze was tried out to be explained. The significance of RR method usage preferred according to the method of Least Square method (LS) in case having multicollinearity between multiple variables, was presented especially with several researches in the area of animal science. On the other hand, in the study, the multicollinearity problem, determination of multicollinearity problem, determination methods of bias stability (k) value used in RR method and application of the method and the way of interpretation of the presented values. So as to be easily explained, it was exemplified via a simple sample in the area of animal science. It was modeled by using five different body measurements of Brown Swiss cattle for the sample. In the study, in case of a multicollinearity, the determination coefficient was found low for both models obtained with LS method under the same environmental condition of the model obtained with RR analyze (R2