Yumurta iç ve dış kalite özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemede Ridge ve Lasso regülarizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Ridge and Lasso regularization methods to determine the relationship between egg internal and egg external quality characteristics
  1. Tez No: 483803
  2. Yazar: MEHMET NUR ÇİFTSÜREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA AKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, yumurta dıĢ kalite özellikleri kullanılarak yumurta iç kalite özelliklerinin tahmin edilmesinde Ridge ve LASSO regülarizasyon yöntemlerinin kullanılması ve bu yöntemlerin karĢılĢatırılmasıdır. Bu amaçla yumurta sarı ve ak ağırlığının bağımlı değiĢken olduğu modellerde yumurta eni, yumurta boyu, yumurta ağırlığı, Ģekil indeksi ve kabuk ağırlığı bağımsız değiĢken olarak seçilmiĢtir. Her iki model için En Küçük Kareler regresyonu ile çoklu bağlantı sorunu tespit edildikten sonra Ridge ve LASSO regresyon analizi yapılmıĢtır. Kuramsal bilgilere uygun olarak Ridge regresyon sonuçlarının En Küçük Kareler regresyonuna göre daha küçük standart hatalı, durağan ve tutarlı tahminler olduğu ortaya koyulmuĢtur. Ancak bu yöntem değiĢken seçimi konusunda yetersiz kalmıĢtır. LASSO regresyon ile tahmin ve değiĢken seçimi birlikte yapılmıĢtır. Bu yöntemle yanlı, fakat tutarlı ve durağan tahminler elde edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to use Ridge and LASSO regularization methods and to compare to these methods in estimating egg internal quality characteristics using egg external quality characteristics. For this purpose, egg width, egg weight, egg weight, shape index and shell weight were independent variables in the models where egg yellow and white weight were dependent variables. Ridge and LASSO regression analyzes were performed after multicollinearity problems were detected with Least Squares regression for both models. It was revealed that Ridge regression results had smaller standard error, stable and consistent estimates than Least Squares regression. However, this method is insufficient in selecting variables. The LASSO regression is used together with the estimation and the variable selection. By this method, biased but consistent and stable estimates were obtained.