Sensörlerin tarımda kullanımı ve örnek bir toprak nem sensörü üzerinde çalışma
Using sensors in agriculture and a study on a soil moisture
- Tez No: 628669
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, piyasadaki toprak nem sensörlerine alternatif olarak kullanılabilecek ekonomik bir toprak nem sensörü tasarlamaktır. Sensörün kalibrasyon işlemi, toprak nem tayininde en doğru sonuçları veren gravimetrik yöntem ile sağlanmış ve piyasada yaygın olarak kullanılan Watermark toprak nem sensörü ile karşılaştırılmıştır. Arazi koşullarında farklı günlerde toplam 28 ölçüm alınmıştır. Bu ölçümler doğrultusunda lineer regresyon grafikleri çizilip, her bir ölçüm yöntemi arasındaki determinasyon katsayıları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak tasarlanan toprak nem sensörü ile gravimetrik yöntem arasında determinasyon katsayısı %80,8 olan güçlü bir lineer ilişki olduğu belirlenmiştir. Watermark sensör ile tasarlanan toprak nem sensörü arasındaki determinasyon katsayısı %92,6 bulunmuş ve aralarında yine güçlü bir lineer ilişki bulunmuştur. Saptanan her iki güçlü lineer ilişki, tasarlanan nem sensörünün toprak nemi ölçümlerinde kullanılabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design an economical soil moisture sensor that can be used as an alternative to soil moisture conventional sensors in the market. The calibration process of the sensor is provided by gravimetric method, which gives the most accurate results in soil moisture determination and compared with the Watermark soil moisture sensor, which is widely used in the fields. A total of 28 measurements were taken on different days in land conditions. Based on the results of these measurements, linear regression graphs were drawn and the determination coefficients between each measurement method were compared. As a result, a strong linear relationship was found between the designed soil moisture sensor and the gravimetric method, with a determination coefficient of 80,8%. The determination coefficient of the soil moisture sensor designed with the Watermark sensor was found to be 92,6% and a strong linear relationship was found between them. Both strong linear relationships detected showed that the designed moisture sensor can be used for soil moisture measurements.