Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi için seviyelendirilmiş kurmaca metinlerin metindilbilimsel açıdan incelenmesi
Text linguistic analysis of fictional text graded for teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 628681
  2. Yazar: İREM NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM PİLAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada T.C. Kültür Bakanlığı desteği ile GENÇDES projesi kapsamında B1-B2 Seviyesinde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi için hazırlanan kurmaca metinlerde bağdaşıklık araçlarının ne ölçüde kullanıldığı incelenerek istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık aranmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda toplanan verilerin frekans, yüzde gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır ve analitik karşılaştırmalar yapılmıştır. Niceliksel verilerde parametrik olan istatistikler kullanılmıştır. Normal dağılıma uyan iki değişken grubu arasında anlamlı farklılık incelemesinde bağımsız örneklem T testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, T.C. Within the scope of the GENÇDES project with the support of the Ministry of Culture, a statistically significant difference was sought by examining to what extent the cohesion tools used in the fictional texts prepared for teaching Turkish as a foreign language in B1-B2 level. Descriptive statistics such as frequency and percentage of the Data collected for the purposes of the research were used and analytical comparisons were made. Parametric statistics are used in quantitative data. Independent sample T test was used in the analysis of significant differences between two groups of variables that conform to the normal distribution.