Lise öğrencilerinde bağlanma stilleri ile öz-yeterlik arasındaki ilişki
Investigation of the relationship between linking styles and self-efficiency in high school students
- Tez No: 628718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN VARLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bağlanma stili, anne ve çocuk arasında kurulan duygusal bağ ile güven duygusunun oluşmasında önemli bir rol oymaktadır. Bebeklerin anneleri ile kurdukları bağ ergenlik döneminden yetişkinlik dönemine kadar bireyin yakın çevresi başta olmak üzere mevcut bağlanma ilişkilerini yordamaktadır. Bu çalışmada ise Muğla'daki lise öğrencilerinde bağlanma stilleri ile öz-yeterlik arasındaki ilişki incelenmektedir. Nicel araştırma yöntemi olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmadaki bağımsız değişkenler yaş, cinsiyet, sosyoekonomik düzey, ebeveynlerin medeni durumu ve bağımlı değişkenler ise bağlanma stilleri ile öz-yeterlik kavramlarıdır. Araştırma verileri, normal dağılıma uymadığı için parametrik olmayan test yöntemlerinden Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 öğretim yılında Muğla ili Marmaris ilçesindeki okullarda 9-12. sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Öz-Yeterlik Ölçeği ile veriler elde edilmiş ve SPSS 26.0 programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Attachment style plays an important role in the formation of trust and emotional bond between mother and infants. Studies suggest that the bond between mother and infant establishes the infant's current attachment style in adolescence to adulthood in close interpersonal relationships. Present study investigated the relationship between attachment styles and self-efficacy in high school students in Muğla, Turkey. Relational screening model as quantitative research method was used for the variables such as age, gender, socioeconomic level and parental marital status, while Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test were used to analyze the relationship between attachment styles and self-efficacy concepts as the non-parametric methods, since the data set did not meet the normality distribution. The sample consisted of students studying in 9-12 grades in schools in Marmaris district of Muğla province, in the academic year 2019-2020. Data was obtained by conducting Personal Information Form, Three Dimensioned Attachment Styles Scale and Self - Efficacy Scale as data collection tools and statistical analysis was performed by using SPSS 26.0 program.