Foreign language learning motivation: A study at Atılım University preparatory school
Yabancı dil öğrenme motivasyonu: Atılım Üniversitesi hazırlık okulunda bir çalışma
- Tez No: 628719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapılan bu çalışma cinsiyet ve farklı yaş gruplarını göz önünde bulundurarak öğrencilerin motivasyonunun- iç ve dış motivasyon ya da motivasyonsuzluğun- ikinci dil öğreniminde etkisine ve iç ve ya dış motivasyonun herhangi bir türünün başarıyı öngöstergesi olup olmadığına ışık tutmaya çalıştı. Bu bağlamda, çalışmanın ilk kısmı için, Atılım Üniversitesi Hazırlık Okulu'ndaki farklı seviyelerden yaklaşık 346 öğrenci üzerinde (202 erkek ve 142 kadın) Akademik Motivasyon Ölçeği (Vallerand et al., 1992) kullanışmıştır. Bu ölçekte 7 puanlık Likert ölçeğiyle değerlendirilen 21 beyan vardır. Geçerlilik Cronbach's Alpha Coefficent (Cronbach, 1951) ile control edilmiştir ki sonuç .79'dur. Sonuçlar gösterdi ki özdeşleşmiş düzenleme (identified regulation) (M=6.26, SD= 1,16) öğrencilerin en yüksek motivasyonel yapısıydı. Dış motivasyon (kadın M= 5.34, SD= .90; erkek M= 5.27, SD= .97) ve iç motivasyon (kadın M= 5.38, SD= 1.14; erkek M= 5.22, SD= 1.27) için önemli farklılıklar gözlenmedi. Bulgular ayrıca gösteriyor ki bilgi (Knowledge) (B = 1.683, β = .238, t = 3.490, p < .01) tipi iç motivasyon yabancı dil öğreniminde başarının bir öngörüsü olabilir. İkinci bölümde, öğrencilerin yabancı dil öğrenimi hakkındaki sanılarını bulmak için araştırmacı tarafından hazırlanmış 7 soru içeren bir röportaj ilk bölümdeki anketi yanıtlamış olan 12 öğrenci ile yürütüldü. Nicel analiz sonuçları öğrencilerin bahsetmiş olduğu bazı temel görüşlerin“faydalar, aktif öğrenme, sınıf arkadaşları, öğrenme süreci, ve duygular”olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The conducted study tried to set sight on discovering the impact of learners' motivation- intrinsic and extrinsic motivation or amotivation- on L2 acquisition with respect to two genders and different age groups and if there is a predictor among intrinsic or extrinsic motivation types for achievement. In this respect, for the first part of the study, the Academic Motivation Scale (Vallerand et al., 1992) was conducted with a sample of 346 students (202 males and 142 females) from different levels of Atılım University Preparatory School. In the scale, there are 21 items scored on a 7-point Likert scale. The validity was checked by the Cronbach's Alpha Coefficient (Cronbach, 1951), which was .79. The results indicated identified regulation (M=6.26, SD= 1,16) was students' highest motivational make-up. Significant gender differences were not observed for extrinsic (female M= 5.34, SD= .90; male M= 5.27, SD= .97) and intrinsic (female M= 5.38, SD= 1.14; male M= 5.22, SD= 1.27) motivation. The findings showed Knowledge (B = 1.683, β = .238, t = 3.490, p < .01) might be a predictor of achievement in foreign language learning. In the second part, to find out students' notions about foreign language learning, an interview, including 7 questions prepared by the researcher, was performed with 12 participants who already participated in the questionnaire. The qualitative analysis results showed main aspects that learners mentioned are“benefits, active learning, classmates, learning process and feelings”.