Sporcularda dindarlık, alçakgönüllülük ve yaşam doyumu ilişkisi: Uzak Doğu sporları örneği
The relationship between religiosity, humility and life satisfaction among athletes: A study on far Eastern athletics
- Tez No: 628765
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Spor, Religion, Psychology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Pozitif psikolojinin yükselişi ile erdemlere yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı; sporcular örnekleminde. bireysel dindarlık, alçakgönüllülük ve yaşam doyumunun ilişkisini tespit etmektir. Aynı zamanda cinsiyet, yaş, spor yaşı ve spor branşı gibi demografik faktörlerin bu değişkenler üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını incelemek araştırmanın bir diğer amacıdır. Çalışma alanı olarak do felsefesini temel alan Uzak Doğu sporlarından Taekwondo, Karate-do ve Kick Boks branşları seçilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini; başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin birçok ilinden 9-49 yaş aralığında 190 kadın, 227 erkek; toplam 417 sporcu oluşturmaktadır. Araştırma verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Örneklemin demografik özelliklerini tespit etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Ayrıca bireysel dindarlık durumlarını belirlemek için Zagumny, Pierce, Adams ve Fallow (2012) tarafından geliştirilen ve Ayten (2013) tarafından Türkçeye çevrilerek güvenilirlik ve geçerlilik analizi yapılan Bireysel Dindarlık Envanteri, alçakgönüllülük düzeyleri için Elliot (2010) tarafından geliştirilen Alçakgönüllülük Ölçeği ve yaşam doyumlarını belirlemek amacıyla Diener (1985) tarafından geliştirilen Yaşam Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sorularını cevaplandırmak amacıyla ilgili hipotezler doğrultusunda SPSS programı gerekli analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular sporcularda bireysel dindarlığın alçakgönüllülük ve yaşam doyumu üzerinde anlamlı ve olumlu açıdan etkili olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda bulgular, spor yaşının bireysel dindarlık, alçakgönüllülük ve yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the ascending of positive psychology, studies on values have accelerated. The aim of this study; to examine the relationship between individual religiosity, humility and life satisfaction in the sample of athletes. It is also another purpose of the study; to investigate whether demographic factors such as gender, age, sports age and sports branch have a significant effect on these variables. Taekwondo, Karate-do and Kick Boxing branches of Far Eastern sports basen on do philosophy were chosen as the study area. This research was conducted in accordance with the relational survey method. The sample of the research were consisted of 190 women and 227 men in a total 417 athletes, 9-49 age range from several provinces in Turkey, mainly İstanbul. Research data was collected by questionnaire method. Personal information form has been created to determine the demographic characteristic of the sample. In addition; to determine individual religiosity situations, The Individual Religiosity Inventory developed by Zagumny, Pierce, Adams and Fallow (2012) and translated intoTurkish by Ayten (2013) and analyzed for reliability and validity, to determine their humility levels, the humility scale developed by Elliot(2010) and the satisfaction with life scale developed by Diener (1985) has been used. In order to answer the research questions, the required analyzes were made using the SPSS programme in line with the relevant hypotheses. The findings obtained in the study revealed that individual religiosity is significant and positively effective on humility and life satisfaction on the sample of athletes. The findings also showed that sports age is not a significant predictor of individual religiosity, humility and life satisfaction.