Kot pantolonlar için yeni geliştirilen sürfile dikiş otomatının dikiş performansı ve verimliliğe etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of newly developed serging automat for denim trousers on seam performance and effectiveness
- Tez No: 628855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA GÜRARDA, DOÇ. DR. ERHAN KENAN ÇEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Konfeksiyon sektöründe giderek hacmini arttıran denim konfeksiyonda; Türkiye, dünyada üçüncü, Avrupa'da ise lider üretici konumundadır. Ülkemizde hazır giyim ihracatı çok büyük bir öneme sahiptir. Konfeksiyon ihracatımızın daha üst seviyelere çekilebilmesi; bu sektörde daha kaliteli ürün üretilebilmesi, işçilik maliyetlerinin aşağıya çekilmesi ve ürünlerin daha kısa sürede teslim edilmesi ile mümkündür. Bir konfeksiyon ürününü çok kısa sürede dikebilmek için tek tek dikiş makinaları kullanımının yerine, son yıllarda kullanımı oldukça artan herhangi bir dikim işlemini (kemer takma, etiket dikme, fleto cep takma, cep kapağı dikme, sürfile dikiş yapma vb) kendi başına yapan sistem grubu olan“dikiş otomatları”önem kazanmıştır. Ülkemizde konfeksiyon sanayiinin bu kadar gelişmiş olmasına rağmen ne yazık ki yerli dikiş makinası üretilmemesi önemli bir eksikliktir. Bunun yanında,“dikiş otomatları”üreten çok az sayıda firma bulunmaktadır. Bu çalışma ile hazır giyimde“dikiş otomatı”olarak, kot pantolon parçalarının kenarlarına sürfile dikişi yapmak için“Prototip Karşılıklı Çift Kafalı Sürfile Otomatı”nın tasarımı, imalatı, üretim parametrelerinin optimizasyonu yapılarak üretilmiş yeni geliştirilen bu sürfile dikiş otomatının dikiş performansı ve verimliliğe etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma; Tübitak 1505 Üniversite Sanayii Destek Programı kapsamında“Prototip Karşılıklı Çift Kafalı Sürfile Otomatı Tasarımı ve İmalatı”projesi (Proje No:5170082) ile desteklenmiş ve ASİL Grup Makine Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. firması ortaklı olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing its volume in the apparel industry, denim apparel; Turkey, third in the world, is a leader manufacturer in Europe. Ready-to-wear exports are of great importance in our country. To increase our export of apparel to higher levels; it is possible to produce higher quality products in this sector, by reducing the labor costs and delivering the products in a shorter time. In order to sew a garment product in a very short time, instead of using individual sewing machines, it is the system group that performs any sewing process (belt wearing, label sewing, fleet pocketing, pocket cover sewing, overcasting, etc.) by itself, which has increased in recent years.“Sewing automats”have gained importance. Although the apparel industry is so developed in our country, unfortunately it is an important deficiency that domestic sewing machines are not produced. In addition, there are very few companies producing“sewing automat”. With this study, it is aimed to examine the effect of this newly developed serging automat for denim trousers, which is produced by optimizing the production parameters, by designing, manufacturing, optimizing the production parameters of the“Prototype Mutual Double Headed Serging Automat”to make overcasting the edges of jeans as a“sewing automat”in ready-to-wear. This work; within the scope of Tübitak 1505 University Industry Support Program, it was supported with the project of“ Desing and Production of Prototype Mutual Double Headed Serging Automat ”(Project number:5170082) and ASİL Grup Makine Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. company was conducted in partnership.