Development of BIM implementation framework for digital construction in Turkey
Türkiye'de dijital inşaat için BIM uygulama çerçevesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 629081
  2. Yazar: MEHMET SAKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARAYICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), bir binanın planlama, tasarım, inşaat ve işletme sürecini 3B ve ötesine entegre etmek için yenilikçi bir yaklaşımdır. Bu yenilikçi yaklaşım ülkemizde henüz istenilen düzeye gelmemiştir. Gelişmiş ülkeler ise, inşaat sektörünü işci odaklı sektörden bilgiye dayalı bir sektöre dönüştürmek için bir takım stratejik politikalar izlemektedir. Son yıllarda, inşaat sektörü Türkiye'de ülke ekonomisinin öncü sektörlerinden birisi haline gelmiştir. Ancak, bu sektörde uygulanan geleneksel inşaat yöntemleri ve uygulamaları, verimliliği ve sürdürülebilirliği olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya geneline baktığımızda yaygın olarak kullanılan BIM tabanlı proje tasarımı ve yönetimi Türkiye'de henüz istenilen düzeye ulaşamamıştır. Ayrıca, BIM tabanlı tasarım ve yapım yaklaşımının, Türkiye'deki endüstriyel üreticiler tarafından ortak bir kullanımı da yoktur. Bu neden ile dijital dönüşümün önündeki engellerin üstesinden gelmek ve endüstrinin BIM tabanlı uygulamaya geçişini hızlandırmak için uygulanabilir bir stratejik yol haritası hazırlanması gerekmektedir. Bu çalışma; dijital dönüşümün sosyal ve teknik yönleri, iş modeli, eğitim ve inşaat piyasasına entegrasyonu ve sürdürülebilirlik gibi temel unsurları incelemeyi amaçlarken, aynı zamanda, Türk inşaat sektöründe BIM kullanımının farkındalığının arttırılması, geçiş sürecinin doğru yönetilmesi ve engelleri sistematik bir şekilde ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Yaptığımız bu çalışmada, niteliksel ve niceliksel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Nitel veriler doküman incelemelerinden, gözlemlerden ve görüşmelerden elde edilirken, nicel veriler ise vaka çalışması analizlerinden ve ankete dayalı verilerden oluşmuştur. Araştırmada şimdiye kadar toplanan verilerin analizi, Türkiye'de BIM uygulama planının gelişmesinde büyük bir rol oynayacaktır. Son olarak bu çalışma içeriği ile etkinliklerle kapasite oluşturma, BIM standartları ve protokolleri geliştirme, üniversite eğitim sistemleri ile ilgili düzenlemeler, profesyoneller arasında bilgi paylaşımı süreçlerini gerçekleştirilmesini kapsar. Bu kapsam doğrultusunda, uygulama planını sistematik bir şekilde hayata geçirilmesi için BIM merkezine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) is an innovative approach to integrate the process of planning, design, construction, and operation of a building in 3D and beyond. The developed countries have seen it as a strategic policy approach to transform their construction industry into a knowledge-based sector from labor-based sector. The Turkish construction industry is one of the largest sectors and a major driver of the economic growth in Turkey. Yet, the construction practices and technologies used within the industries are the same old fashion methods and technologies affecting the productivity and efficiency negatively. Further, BIM-based design and construction approach has no common use in the industry in Turkey. Thus, it is required to tackle this challenge and provide a feasible strategic roadmap to enable the industry for the BIM-based practice. This study aims to develop Building Information Modelling and Management framework to the Turkish construction industry in order to build awareness, capacity building for BIM use, and support BIM education and BIM policy initiatives. This research addresses the challenge of how BIM adoption and implementation is possible in the Turkish construction industry. In this research, both qualitative and quantitative methods are employed. The qualitative data stems from document studies, observations, and interviews while quantitative data is collected from a case study project and a questionnaire-based survey. Analysis of the data collected in the research so far has led to the development of BIM implementation framework in Turkey. This roadmap in its strategic implementation includes key aspects such as capacity buildings via events, developing BIM standards and protocols, university education system and related regulations, establishing BIM center acting as a hub for exchange of experience to implement the conceptual framework and accelerate the digital transformation and integration process.