YBM (BIM) platformlarının mimari tasarım süreci ile ilişkilerinin tespiti: antalya örneği
Identifying the association of bim platforms with architectural design process: The case study of Antalya
  1. Tez No: 641448
  2. Yazar: KADİR EMRE BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL REHA KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
BIM (Building Information Modeling)/YBM (Yapı Bilgi Modellemesi), yapı yaşam döngüsünün dijital ortamda tasarlanması olarak tanımlanmaktadır. Yapı yaşam döngüsünün tasarımı süreci, yapının sadece konsept tasarımını değil aynı zamanda yapı maliyetinin, yapı yapım yönteminin, yapının işletilmesinin, gerektiğinde yenilenmesi hatta geri dönüştürülmesi süreçlerinin tasarlanmasını da içermektedir. Bu yönleriyle mimari tasarım aşaması, binanın yapı yaşam döngüsünde karar almada önemli rol oynamaktadır. YBM platformlarının kullanılması, YBM sürecinin uygulanmasında ilk adım olarak düşünülebilir. Fakat YBM platformlarının kullanılması YBM sürecinin uygulanması anlamına gelmez. YBM süreci ve YBM platformları arasında önemli ayrım vardır; YBM süreci meslek insanlarını, iş akışlarını, mevzuatları, yazılımları, donanımları vb. içeren bir süreç iken YBM platformları ise YBM sürecinin belirli yönlerini kontrol edebilmek için kullanılan yazılımlar ile sınırlıdır. Yine de YBM platformlarının kullanımı YBM'nin ne olabileceği ve nasıl uygulanabileceği hakkında bilgi verebilir. Tezde, Antalya'da YBM platformları kullanan ve uluslararası ilişkilere sahip olan mimari tasarım ofislerinin, YBM platformları kullanılarak oluşturulan tasarımları incelenmiştir. Vaka etüdü incelemesi ile hangi YBM platformlarının kullanıldığı, bu platformların hem ürün hem de süreç olarak mimari tasarımın gelişimi ve değerlendirmesine nasıl katkıda bulunabildiği, disiplinler arası iletişimi kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı sorgulanmış, YBM platformlarının kullanımının genel olarak olumlu ve olumsuz yönleri ve mimari tasarım ofislerinin deneyimleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularının YBM'nin gelecekteki uygulamalarına ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
BIM (Building Information Modeling) is defined as the design of the buildings' life cycle within the digital environment. The design of the building life cycle covers not only conceptual design but also includes the design of building cost, construction methods, management, in case of need, renovation and even recycling processes. From these viewpoints, the stage of architectural design plays an important role in decision-making related with building life cycle. Although the use of BIM platforms can be considered as the first step in the implementation of BIM process, this use does not mean that the BIM process is implemented. There is an important distinction between BIM process and BIM platforms; while BIM process involves professionals, workflows, legislations, software, hardware etc., BIM platforms are limited with software used for controlling certain aspects of BIM process. In spite of this, the use of BIM platforms can give information concerning what BIM can be and how it can be implemented. This thesis focuses on a selection of architectural design offices in Antalya, Turkey which use BIM platforms and which have international relations, in order to examine their designs produced by the use of BIM platforms. Through this case study, the following points are questioned: Which BIM platforms were used? How these platforms contributed to the development and interpretation of architectural design both as process and product? Did BIM platforms facilitate interdisciplinary coordination? In this framework, the positive and negative aspects of the use of BIM platforms in general and the experiences of architectural design offices are interpreted. It is expected that the findings of this study will contribute to the further implementations of BIM.