Lomber disk cerrahisinde genel ve spinal anestezinin intraoküler basınç üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of general anesthesia and spinal anesthesia on intraocular pressure in lumbar disc surgery
  1. Tez No: 629217
  2. Yazar: EMRE KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HIZIR KAZDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Perioperatif görme kaybı nadir fakat yıkıcı sonuçları olan bir komplikasyondur. Lomber diskektomi gibi pron pozisyonda gerçekleştirilen ameliyatlarda sıklığı diğer cerrahilerin 4 katına kadar çıkabilmektedir. En sık nedeni posterior iskemik optik nöropati olarak bildirilse de pron pozisyonun göz içi basıncını arttırması da bir neden olabilir. Bu çalışmada pron pozisyonda gerçekleştirilen lomber diskektomilerde genel ve spinal anestezinin göz içi basınç üzerine farklı etki oluşturup oluşturmayacakları araştırıldı. Hastalar ve Yöntemler: Yerel Etik Kurulu izni alındıktan sonra, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından elektif koşullarda lomber disk hernisi cerrahisi planlanan erişkin hastalar çalışmaya alındı. Göz içi basıncı anestezi sonrası pron pozisyon verme öncesi ve cerrahi sonrası supin pozisyon verme sonrası ölçüldü. Genel anestezi uygulanan hastalarda entübasyon ve ekstübasyona bağlı yanlış yüksek ölçümleri önlemek açısından ölçümler için 5 dakika beklendi. iv Bulgular: Toplam 120 hasta çalışmaya alındı, 77 hastanın verileri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Perioperative visual loss is a rare but devastating complication. Its incidence is almost 4-fold in surgeries like lumbar discectomy, which are performed in prone position. Although the most frequent cause is posterior ischemic optic neuropathy, increase in intraocular pressure due to prone position may be another cause, as well. This study investigated if general anesthesia and spinal anesthesia have different effects on intraocular pressure in lomber discectomy surgery. Patients and Methods: After obtaining approval of the Local Ethics Committee, adult patients scheduled for elective lumbar discectomy by the Neurosurgery Department were included in the study. Intraocular pressure was measured before prone positioning following anesthesia, and after supine positioning after the end of surgery. In case of general anesthesia, measurement was delayed for 5 minutes to prevent false high readings due to intubation and extubation. vi Results: A total of 120 patients were included, and data from 77 patients were analyzed.