Travma nedeniyle batın BT çekilen çocuk hastalarda mezenter yerleşimli lenf nodlarının değerlendirilmesi ve bulguların akut batın tablosu bulunan hastalarla karşılaştırılması
Evaluation of mesenteric lymph nodes in pediatric patients who underwent abdominal CT for trauma and comparison of findings with patients with acut abdomen
  1. Tez No: 629216
  2. Yazar: EMRAH YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMİK TEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çocuklarda batın içi patolojileri tespit etmede ilk tercih edilen görüntüleme yöntemi ultrasonografidir (USG). İyonizan radyasyon içermesi nedeniyle özellikle çocuklardabilgisayarlı tomografi kullanımından kaçınılmaktadır. Ancak ultrasonografinin yetersiz kaldığı durumlarda batın içi patolojileri değerlendirmek içinbilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemesi tercih edilebilmektedir. Güncel gelişmelerle birlikte batın BT incelemeleri esnasında patolojik görünümlü lenf bezleri kolaylıkla tespit edilebilirken, normal görünümlü lenf bezleri de insidental olarak izlenebilmektedir. Bu nedenle normal lenf nodlarının BT incelemelerindeki karakteristik özellikleri bilinmeli ve bunlar patolojik olanlardan ayırt edilebilmelidir. Biz bu çalışmada hastanemiz acil servisine travma ile başvuran ve batın BT tetkiki istenen çocukların mezenterik yerleşimli lenf nodlarının sayı, boyut ve yerleşimlerinideğerlendirmeyi ve bu bulguları akut batın tablosu ile acil servise başvurmuş ve batın BT tetkiki bulunan hastalarla karşılaştırarak normal lenf nodlarını patolojik görünümlü olanlardan ayırt etmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOT Çalışmamızda; Mart 2012-Ağustos 2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisinetravma ve karın ağrısı sebepleriylegelmiş olan0-18 yaş aralığındaki hastaların kontrastlı ve kontrastsızbatın BT tetkikleri ile mezenterik lenf bezleri sayı,boyut,yerleşim ve yaş dağılımına göre retrospektif olarakdeğerlendirildi.200 travma ve 80 akut batın tablosu bulunan toplamda 280 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu travma nedeniyle başvuran hastalardan, vaka grubu ise karın ağrısı ile gelip akut apandisit, akut enterokolit, over torsiyonu, over kist rüptürü, ileus, akut kolesistit,invajinasyon, epiploik apendejit, duodenum perforasyonu,akut pankreatit, üreter taşı, piyelonefrit ve mezenter torsiyonu gibi tanılar alan hastalardan oluşturuldu. Görüntü kalitesi değerlendirme açısından yetersiz olan, organomegali, assit vebilinen lenfoproliferatif hastalığı veya malignitesi olan hastalar sonuçların yanlış yorumlanmasına nedenolabileceğinden çalışmaya dahil edilmedi. BULGULAR Bulgularımıza göre mezenterik toplam lenf nodu sayısı ortalaması vaka grubunda 22,15, kontrol grubunda 19,35 olarak ölçüldü. 5mm'den kısa çapa sahip lenf nodları sayısı kontrol grubunda ,5-9 mm aralığında ve 10 mm'den büyük kısa çapa sahip lenf nodlarının ise vaka grubunda daha fazla olduğu görüldü. Yine en büyük kısa çap (EBKÇ), en büyük uzun çap (EBUÇ) ve kısa çap aritmetik ortalaması (KÇAO) değerleri vaka grubunda daha fazla bulundu. Uzun çap aritmetik ortalamasında (UÇAO) ise gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Vaka grubunda yaş grupları ile lenf nodu toplam sayıları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Kontrol grubunda toplam lenf nodu sayılarının 5-9 yaş aralığında en fazla, 15-18 yaş aralığında en az olduğu görüldü. Vaka grubunda en çok lenf nodu %68,8 ile mezenter kökünde, ikinci sıklıkta ise %31,3 ile sağ alt kadranda olduğu görüldü. Kontrol grubunda lenf nodlarının en çok bulunduğu kadran %82,5 ile mezenter kökünde, ikinci sıklıkta %14 ile sağ alt kadran izledi. Vaka grubunda sağ alt kadran lenf nodlarının toplam lenf nodları içerisindeki oranının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görüldü. Her iki grupta EBKÇ ve EBUÇ değerlerine sahip lenf nodlarının sağ alt kadranda olduğu tespit edildi. Vaka grubunda kontrol grubuna göre yuvarlaklaşma indeksinin arttığı görüldü. SONUÇ Mezenterik yerleşimli lenf nodlarının bulunduğu alan, boyut ve şekilleri bizlere batın içi enflamatuar durum hakkında ipucu verebilmekte ve normal lenf nodlarının patolojik olanlardan ayrımının yapılmasına yardımcı olabilmektedir. Anahtar Sözcükler Çocuklar, travma, akut batın, mezenterik lenf nodları, bilgisayarlı tomografi
Özet (Çeviri)
Routine evaluation of mesenteric lymph nodes in children in daily clinical practice is usually performed by using abdominal USG.CT imaging is a rare method to use especially on pediatric patients because of its radiation side affects.Abdominal CT is preferred when abdominal USG is inadequate in the diagnosis of pediatric patients.Mesenteric lymph nodes are generally detected by abdominal CT as an incidence and normal lymph nodes and mesenteric lymphadenopathy can be seen on CT scans.The aim of this study is to determine the number,size and location of the lymph nodes detected in the mesenteric area on CT scans of pediatric patients admitted to the emergency with trauma. MATERIAL AND METHOD In our study all the patients admitted to the emergency department of Dicle University Medical Faculty Hospital between March 2012 and August 2019 with trauma and acute abdominal pain is evaluated retrospectively using with and without contrast according to number,size,location and age distribution of the patients.Total of 280 patients with 200 trauma and 80 acutte abdomen is included in the study.The cases consist of 184 male and 96 female patients.In the control group trauma patients who had following diagnosis is presented with acute abdomen,acute appendicitis,acute enterocolitis,ovarian torsion,ovarian cyst,ileus,acute cholecystitis,invagination,epiploic appendigitis,duodenum perforation,acute pancreatitis,ureteral stone,pyelonephritis,mesenteric torsion.Patients with diagnosed lymphproliferative disease is not included in the study because they may lead to misinterpretation of the results. FINDINGS According to our findings,although the mean number of mesenteric total lymph nodes are higher in the case group (22.15 in the case group and 19.35 in the control group),no statistically significant difference is found between them.The mean number of lymph nodes with a diameter less than 5 mm is found to be higher in the control group and in the case group with shorter lymph nodes greater than 5-9 mm and 10 mm.In addition, largest short diamater,largest long diamater, and arithmetic mean of short diamater values are significantly higher in the case group.There is no significant difference between the groups in arithmetic of long diamater.In the case group,no significant difference is found between the total number of lymph nodes between age groups and the total number of lymph node is found to be 68.8% in the case group and 82.5% in the patient group with mesenteric root location,followed by the right lower quadrant with 31.3% and 14%,respectively.In the case group,the proportion of the right lower quadrant within the total lymph nodes is found significantly higher than in the caontrol group.In both groups,lymph nodes with largest short diamater and largest long diamater values is located in the right lower quadrant.It was observed that the rounding index increased in the case group compared to the control group. RESULT As a result, the area, size and shape of the mesenteric lymph nodes can give us clues about the intra-abdominal inflammatory status and can be used to distinguish normal lymph nodes from pathological ones. Keywords Children, trauma, acute abdomen, mesenteric lymph nodes, computed tomography