Analysis of supply chain risks by structural equation model and fuzzy analytical hierarchy process
Tedarik zinciri risklerinin yapısal eşitlik modeli ve bulanık analitik hiyerarşi prosesi ile analizi
  1. Tez No: 629374
  2. Yazar: RABİA SULTAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OTURAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tedarik zinciri risk yönetimi faaliyetleri, işletmelerin tedarik zinciri faaliyetleri kapsamında karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri riskleri ortadan kaldırmaya veya en aza indirmeye çalışır. Bu çalışmanın temel amacı tedarik zinciri risk faktörlerini tanımlamak ve önceliklendirmektir. Çalışmanın içeriğinde ilk olarak literatürden tedarik zinciri riskleri elde edilmiş, daha sonra elde edilen riskler gruplandırılmış ve birleştirilmiş ve çalışmada dikkate alınacak bir özet risk tablosu oluşturulmuştur. İkinci olarak, oluşturulan risk tablosundaki riskleri değerlendirmek için bir anket oluşturulmuş ve 391 kullanıcıdan değerlendirmeler alınmıştır. Toplanan sonuçlara göre temel riskler, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) yardımıyla istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve model sonuçlarına göre Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (Bulanık AHP) yöntemi ile alt riskler önceliklendirilmiştir. Elde edilen sonuçların yardımıyla, tedarik zincirindeki bireyler ve / veya işletmeler için öncelikli riskler konusunda eylem planı önerileri geliştirilmiştir. Eylem planına dahil edilecek ana riskler ve alt risklerden hangilerinin barındırdığını belirlemek için Pareto Analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, en önemli ana risk olarak arz ve talep riskleri olarak belirlenirken; procurement cost; frequency of material design changes, inaccurate demand forecasts, risks arising from supplier, risks arising from costumer, transit time variability, short lead times and product's life cycle riskleri eylem planında en önemli alt riskler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply chain risk management activities attempt to eliminate or minimize the effects of risks that businesses face or may encounter within the scope of supply chain activities. The main aim of this study was to define, decide, and prioritize the supply chain risk factors. In the content of the study, firstly, supply chain risks from the literature were gathered and the obtained risks were grouped and combined. Afterward, a summary of the risk table to be considered in the study was created. Secondly, a questionnaire was created to evaluate the risks in the created risk table, and evaluations were received from 391 users. According to the collected results, the main risks were evaluated statistically with the help of the Structural Equation Model (SEM), and then sub-risks were prioritized by the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (Fuzzy AHP) method according to the model results. With the help of the obtained results, action plan suggestions have been developed for individuals and/or businesses in the supply chain over prioritized risks. Pareto Analysis was used to determine the sub-risks hosted by the main risks and the sub-risks that will be included in the action plan. According to the results of the study, supply and demand risks were obtained as the most important main risks; procurement cost; frequency of material design changes, inaccurate demand forecasts, risks arising from supplier, risks arising from the costumer, transit time variability, short lead times and product's life cycle risks were identified as the most important sub-risks in the action plan.