Flexural strengthening and rehabilitation of reinforced concrete beam using BFRP composited
Yapıların bazalt lif takviyeli polimer kullanılarak rehabilitasyonu ve güçlendirilmesi üzerine deneysel ve teorik
- Tez No: 629419
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, betonarme kirişlerin güçlendirme ve iyileştirmesinde alternatif olarak kullanılan bazalt elyafların incelenmesini içermektedir. Bazalt lifler yüksek mukavemet, sertlik ve korozyon direncine sahiptirler. Bu tezde iki çalışma sunulmuştur, ilk çalışmada özellikle, Bazalt lif takviyeli polimer ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin süneklik ve kırılma modlarına dikkat edilmiştir. Toplamda sekiz farklı tipte güçlendirilmiş kirişler test edilmiştir. Bazalt lif takviyeli polimer ile güçlendirilmiş kirişlerin çatlak davranışları güçlendirilmemiş kirişten önemli ölçüde sünektir. Ek olarak, güçlendirilmemiş elemanlarındaki çatlaklar, güçlendirilmemiş muadillerinden farklı olarak kırılmaya kadar artma eğilimindedir. Araştırmadaki ikinci çalışma, sonlu eleman simülasyonudur, Bazalt lif takviyeli polimer levhalarının neden olduğu ana takviyedeki korozyonlar nedeniyle hasarlı tam ölçekli betonarme kirişlerin güçlendirilmesi ve rehabilitasyonu üzerine kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Korozyon derecesi, bazalt lif takviyeli polimer sarma şekilleri ve katman sayısı gibi farklı parametreler dikkate alınmıştır. Kontrol modeli olarak oluşturulan modellerin ve bazalt lif takviyeli polimer kirişlerin başkaları tarafından benimsenen ve adapte edilen dört noktalı statik yük altında test edilen hasarlı ve onarılmış kirişlerin esnekliği de incelenmiştir. Tüm modeller için bazalt lif takviyeli polimer -beton ara yüzündeki tam etkileşim ve varsayılan levhalar arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Sayısal analiz bulguları deneysel ölçümlerle karşılaştırılmış ve iyi bir uyum içerisinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research involves the study of the basalt fibers emerging as alternative forms of strengthening and rehabilitation RC beams. Basalt fibers have high strength, stiffness, and corrosion resistance. In this thesis two studies are submitted., In the first study investigation is based on BFRP strengthened RC beams, with particular attention to the ductility of strengthened elements and their failure modes. Eight beams used in this study. The ductility is increased when RC beams strengthened by BFRP and the crack patterns of strengthened elements vary more than from un-strengthen beam. Additionally, cracks in strengthened elements tend to increase in number up to failure, unlike their un-strengthened counterparts. The second study is the finite element simulation, the research submits an extensive study on the strengthening and rehabilitation of damaged full-scale RC beams due to corrosions in the main reinforcement caused by BFRP sheets. Different parameters were taken into consideration such as corrosion grade, BFRP wrapping schemes, and the number of layers. The flexural performance of the models that build up as the control model and the damaged and the repaired methodologies by BFRP that are adopted and tested by others under the effects of four-point static loadings were also underwent examination. The full interaction at BFRP-concrete interface and the full bonding between sheets presupposed were investigated for all models. The numerical analysis findings were compared with the experimental measurements and found to be in good agreement.