Numerical modeling of rc deep beams strengthened by FRP in Abaqus
- Tez No: 677366
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fiber Takviyeli Polimer (FRP) son yirmi yılda betonarme kirişlerin güçlendirilmesi ve rehabilitasyonu için yaygın olarak kullanılsa da, bu yöntem ile boşluklu betonarme kirişlerin güçlendirilmesi hakkında yeterince bilimsel çalışma bulunmamaktadır. FRP' nin etkilerini saptamak için birtakım deneysel ve sayısal çalışmalar yapılmış olmakla birlikte daha detaylı analizlerin yapılması gerekmektedir. Bu bilimsel çalışmada bazalt FRP (BFRP) tabakasının betonarme (RC) yüksek kirişler üzerinde güçlendirici katkı maddesi olarak etkisi incelenmiştir. Ayrıca, BFRP ile güçlendirilen boşluklu yüksek ve boşluksuz kirişlerin bükülme davranışı ABAQUS yazılımı kullanılarak sayısal olarak çalışılmıştır. Bu amaçla, güçlendirme yapılmamış dairesel ve kare boşluklu iki betonarme kiriş numunesi ve BFRP ile güçlendirilen dairesel ve dikdörtgen boşluğa sahip iki betonarme yüksek kiriş analiz edilmiştir. Bu işlem için kontrol kirişi olarak bir adet betonarme kiriş numunesi kullanılmıştır. Sayısal analiz ve simülasyonların sonuçları, fiber takviyeli polimer (FRP) laminatların betonarme yüksek kirişler üzerindeki güçlendirici katkı maddesi olarak olumlu etkisini doğruladı.
Özet (Çeviri)
Although in the last two decades the Fiber Reinforced Polymer (FRP) has been widely considered as an applicable material to strengthen and rehabilitation of reinforced concrete beams, there are a lack of investigation about the effect of this method on the strengthening of the reinforcement beams with web openings. However, some experimental and numerical investigations have been established to analyze the influences of these materials, but further comprehensive studies need to be done. In the current paper the effect of Basalt FRP (BFRP) layer as a strengthening additive on Reinforced Concrete (RC) deep beams with opening have been investigated. Furthermore, the flexural behavior of RC deep beams with opening strengthened by BFRP, and RC beams without opening have been studied using ABAQUS Finite Element Method (FEM) software. To this end, one reinforced concrete beam specimen was any further strengthening and two RC deep beams with circular and rectangular opening strengthened by BFRP were analyzed. The results of numerical analysis and simulations confirmed the positive influ nce of the fiber reinforced polymer (FRP) laminates as the strengthening additive on RC deep beams with opening.