Büyüme stratejilerinin etkinliğinde muhasebenin rolünün incelenmesi
- Tez No: 62944
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Dünyadaki hızlı değişim, teknolojinin hızlı değişimi, rekabetin şiddeti ve tüm dünya boyutlu olması işletmelerin aldığı kararlan da etkilemektedir. Dünyadaki bu hızlı değişim ve rekabetçi ortam, işletmeleri aldığı kararların erken uyan sistemlerine entegre olarak alınmasını gerekli kılmaktadır. Büyüme yönelimli kararlarda muhasebe bölümü; ekonomik, teknolojik, sosyal, siyasal (yasal düzenlemeler) gelişmelerin işletme üzerindeki fînansal etkisine, rakiplerin yapışma, pazar payına, üretim ve satış kapasitelerinin göreceli düzeylerine ve ayrıca işletme kaynaklarının pazarın gelişimine karşılık verebilme yeteneğine ilişkin bilgileri toplayıp analiz ederek yönetime bilgi olarak iletmelidir. Kısaca, değişim yoğunluklu bir ortamda rasyonel karar, muhasebe orijinli erken uyan sistemlerinin geliştirilmesini ve bu sistemlerin ürettiği bilgilerin kullanılmasını gerektirir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The quick change of the world, the development in technology, the level of competition with a global aspect has an impact on the decisions of the companies. This quick change and competitive environment urge the company's decision taking mechanism to work integrated with a warning system. For the growth oriented decisions the accounting department; by considering the financial impact of economical, social, technological, political and legal developments on the business arena, by examining the competative structure of the market, competitors level of production and their market share and by analysing the company's ability to react according to the development of the market, has to gather the necessary information and keep the upper level management updated In short, in a change oriented environment an accounting originated warning system has to be developed and the information provided by this system must be used to take rational decisions. in