Kültürel miras alanlarında yönetim sınırlarını belirlemede mekansal parametrik bir yöntem: Ankara Ulus tarihi kent merkezi
A spatial parametric method in determining the management boundries of cultural heritage areas: Ankara Ulus historical city center
  1. Tez No: 629623
  2. Yazar: YASİN GÜLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM VAROL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kültürel miras alanlarında alan yönetimi sınırı, koruma, planlama, yönetim aracı olarak çok boyutlu bir mekânsal sınırdır. Bu tez çalışmasında somut ve somut olmayan kültürel mirasın ve planlama hedeflerinin, taşınmaz kültürel miras üzerinden değer odaklı bir yaklaşım ile ele alınması, alan yönetimi sınırını belirlemek için önemli imkânlar sunmaktadır. Bu değerlendirmede kültürel mirasın koruması, kullanımı, ekonomik değeri, ulaşımı ve erişimi, sosyal ve kültürel değeri ölçütleri, somut olarak ölçülebilir görülmüştür. Bunların sınıra etkisinin ortaya çıkarılması için Analitik Hiyerarşi Süreci tabanlı bir değerlendirme sistemi oluşturulmuştur. Değerlendirme sisteminde yapılan puanlama ile elde edilen sonuçlar, CBS destekli mekânsal parametrik analiz ile ele alınıp önerilen yöntem çerçevesinde Ankara Ulus Tarihi Kent Merkezi'ne uygulanmıştır. Böylece kentsel kültürel miras alanlarında alan yönetim sınırının belirlenmesinde, taşınmaz kültürel mirasın mekândaki sürekliliği ve ölçülebilir etmenlerin sınıra etkisi ortaya çıkarılmıştır. Önerilen yöntem, sınır belirleme sürecinin başlangıcında kullanılabilecek ve mekânsal analize esas bir sınır belirleme yöntemi olarak ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The area management boundary in cultural heritage areas is a multi-dimensional spatial boundary as a means of protection, planning and management. In this thesis, handling tangible and intangible cultural heritage and planning goals with a value-oriented approach over immovable cultural heritage offers important possibilities for determining the area management boundary. In this evaluation, the criteria of protection, use, economic value, transportation and access, social and cultural value of cultural heritage were found to be concretely measurable. An analytical hierarchy process-based assessment system was established to reveal the effects of these criteria on the border. The results obtained through scoring made in the evaluation system were handled with the GIS-supported spatial parametric analysis and applied to Ankara Ulus Historical City Center within the framework of the proposed method. Thus, the continuity of the immovable cultural heritage in space and the impact of measurable factors on the border in the determination of the area management boundary in urban cultural heritage areas has been revealed. The proposed method is introduced as a boundary determination method that can be used at the beginning of the boundary setting process and is based on spatial analysis.