Ratlarda deneysel parsiyel hepatektomi modelinde l-karnitinin rejenerasyona etkisi
Experimental partial in rats L-carnitine in the hepatectomy model effect on regeneration
- Tez No: 629682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZKAN, UZMAN SEMA YÜKSEKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ: Son yüzyılda karaciğerin topografik anatomisinin daha iyi anlaşılması karaciğer cerrahisindeki gelişmelerin önünü açmıştır. Karaciğer segmentlerinin tanımlanması portal ven, hepatik arter ve safra yollarının daha iyi anlaşılması ile karaciğer rezeksiyonunda sınırlar zorlanmıştır. Karaciğerde major rezeksiyonlar veya pringle manevrasının uygulandığı iskemik hasarın geliştiği durumlar için rejenerasyonu arttırıcı veya iskemik reperfüzyon hasarını düzenleyici ajanlar araştırmacılar için merak uyandıran bir konu haline gelmiştir. Biz de deneysel olarak planladığımız bu çalışmamızda bir antioksidan olarak literatürde geniş yer bulan L-Karnitin'in major hepatektomi sonrası karaciğer rejenerasyonu üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hayvan Etik Kurulu'ndan alınan onay sonrası ratlarda oluşturulan hepatektomi modelinde karaciğer rejenerasyonu değerlendirildi. Çalışmaya 30 adet rat dahil edilerek 3 gruba bölündü. Sham grubundaki ratlara laparatomi uygulandıktan sonra herhangi bir işlem yapılmadan batın tekrar kapatıldı. İkinci ve üçüncü gruptaki ratlara laparatomi yapılarak 2/3 hepatektomi sonrası 2. gruptaki ratlara intraperitoneal 0.9%saline, 3. gruptaki ratlara intraperitoneal 100 mg/kg L-Karnitin sistemik olarak uygulanarak aynı işlem aynı saatte 4 gün boyunca ratlara herhangi bir kısıtlama yapılmadan uygulandı. 5. gün sakrifikasyon sonrası relaparatomi ile batına girildi ve makroskopik olarak karaciğer rejenerasyonu değerlendirilerek her bir denek için oluşturulan formlara kaydedildi. Daha sonra karaciğer dokusu rezeke edilerek mikroskobik olarak mitotik index, binükleer hepatosit, safra duktus proliferasyonu, santral venlerde genişleme, parankimde hücre proliferasyonu ölçülerek kaydedildi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. SONUÇ: Histopatolojik olarak yapılan değerlendirmede hepatektomi sonrası total rejenerasyon skorlamasında L-karnitin uygulanan grupta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kontrol grubuna göre artış saptanmıştır. IV TARTIŞMA: Birçok olumlu etkisi deneysel ve klinik olarak gösterilen L-Karnitin'in karaciğer rejenasyonu üzerine pozitif etkisi olup, bu yolağın aydınlatılması için immunohistokimyasal çalışmalara ihtiyaç olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Hepatektomi, L-Karnitin, Rejenerasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AİM: In the last century, a better understanding of the topographic anatomy of the liver enabled new innovations and advances in liver surgery. The extent and quality of liver resections were improved with the identification of liver segments, better understanding of portal vein, biliary tract and hepatic artery. Major resections of the liver or cases of peroperative ischemic liver injuries due to prolonged pringle maneuver etc. necessitated agents that either increase tissue regeneration or regulate ischemic reperfusion injury, which became an intriguing topic for researchers. In our experimental study we aimed to evaluate the effect of L-carnitine (a substance which is frequently mentioned in contemporary studies) on liver regeneration following major liver resections. MATERİALS AND METHODS: With the approval of the Health Sciences University Animal Research Ethics Committee, liver regeneration was evaluated in the hepatectomy model created in rats. 30 rats were enrolled in the study and 3 groups were created. In the sham group laparotomy was performed and the abdomen was closed without any interventions. Laparotomy and subsequent 2/3 hepatectomy was performed in the 2nd and 3rd groups of rats and intraperitoneal 0.9% Saline was administered to the rats in the 2nd group and 100 mg / kg L-Carnitine was administered systemically to the rats in the 3rd group. The same procedure was applied to the rats at the same time for four days without any alterations. On the 5th day, the rats were sacrificed and a relaparotomy was performed for each subject. Liver regeneration was evaluated macroscopically and the results were recorded in the forms created for each subject. Subsequently, each subject's liver was resected and evaluated microscopically by measuring the mitotic index, bile duct proliferation, enlargement in central veins, cell proliferation in parenchyma and detecting the presence of binuclear hepatocytes. RESULTS: In histopathological evaluation, a statistically significant increase in the total regeneration score was found after hepatectomy in the group receiving L-carnitine compared to the control group. VI CONCLUSİON: L-carnitine, which is proven both experimentally and clinically to have many advantages, has also a positive effect on liver regeneration and immunohistochemical studies are mandated to better illuminate this issue in a scientific manner. KEYWORDS: Hepatectomy, L-Carnitine, Regeneration