Farklı antioksidan ve antimikrobiyal maddeler içeren yenilebilir kaplamaların ısıl işlem görmüş et ürünlerinde kullanım olanakları ve ürünlerin raf ömrü ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of edible coatings containing different antioxidant and antimicrobial compounds on shelf life and quality parameters of cooked meat products
  1. Tez No: 629681
  2. Yazar: DAMLA BİLECEN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, sığır etinden ve tavuk etinden üretilmiş misket köftelere; farklı konsantrasyonlarda (% 3, 6 ve 9) açai meyvesi tozu ekstraktı ve yeşil çay pudrası ekstraktı içeren peynir altı suyu (PAS) protein izolatı esaslı yenilebilir kaplamalar uygulanmıştır. Köfteler, +4 °C'de 14 gün ve -18 °C'de 60 gün boyunca depolanmıştır. Yenilebilir kaplamaların ısıl işlem görmüş tüketime hazır et ve et ürünlerinde kullanım olanakları ve depolama esnasındaki fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri tespit edilmiştir. Bu amaçla, ekstraktların toplam fenolik madde miktarları ve antioksidan kapasiteleri belirlenmiştir. Köftelerin pişirme kaybı, nem, kül, yağ ve protein miktarları, tekstür parametreleri ve duyusal özellikleri tespit edilmiştir. Depolama süresince +4 °C'de saklanan köftelerde 0., 1., 7. ve 14. günlerde; -18 °C'de saklanan örneklerde ise 0., 15., 30., 45. ve 60. günlerde pH, su aktivitesi (aw), CIE L*a*b* ve ΔE* renk parametreleri, tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri (TBARS), lipit hidroperoksit değerleri ve toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB), koliform grubu bakteri ve küf ve maya sayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, whey protein isolate coatings containing different concentrations (3, 6, 9 % w/v) of açai fruit powder extract and matcha extract were applied to meatballs produced from beef or chicken. The meatballs were stored for 14 days at +4 °C and 60 days at -18 °C. The possibilities of using edible coatings in ready-to-eat meat products and their physicochemical and microbiological properties during storage were determined. For this purpose, total phenolic content and antioxidant capacity of extracts were measured. Cooking loss, moisture, ash, fat and protein content, texture and sensory parameters of meatballs were determined. pH, water activity (aw), CIE L*a*b* and ΔE* color parameters, thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), lipid hydroperoxide values and total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), coliform bacteria and mold and yeast amounts were also determined in the samples stored at +4 ° C on days 0, 1, 7, 14 and those stored at -18 °C on days 0, 15, 30, 45, 60.