Duygulanım bağlamında kadın kabin memurlarının ınstagram temelli hikaye anlatıcılığı
Instagram based storytelling of woman flight attendants in the context of affect
- Tez No: 629904
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geçmişten günümüze süregelen hikaye anlatıcılığı, zaman içinde sözlü ve yazılı olmak üzere farklı biçimlere bürünerek varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Hayatın her alanında kaydedilen teknolojik ilerlemeler, hikaye anlatıcılığının evrildiği son nokta olan dijital hikaye anlatıcılığı formunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, duygulanım kuramı çerçevesinde, popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram üzerinden gerçekleşen dijital hikaye anlatıcılığına odaklanılmıştır. Çalışmanın örneklemini oluşturan kadın kabin memurlarının, iş ve özel hayatları kapsamında gerçekleştirdikleri performansları, mahremiyet algıları, benlik inşaları ve benlik sunumları incelenmiştir. Kabin memurluğunun, dış görünüş ve tutuma özen gösterilmesi beklenen bir meslek olması ve bu bağlamda, benlik sunumu konusunda titiz davranılması gerekliliği sebebiyle, kabin memurları tezin örneklemini oluşturmaktadır. Özellikle kadın kabin memurlarının merkeze alınması ise, kadınların sosyal medya mecraları sayesinde çevrimdışı hayata kıyasla ifade alanlarının genişlemesi ve bu sayede kişisel performanslarını daha açık ve kolay bir yolla sergileyebilmelerine dayanmaktadır. Katılımcılardan soru formu yoluyla elde edilen veriler ile Instagram profillerinin gözlemlenmesi sonucu toplanan veriler, kategorik içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgular ile amaçlanan, duygulanım kuramı, dijital hikaye anlatıcılığı ve benlik sunumu arasında bir bağ kurarak literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Having evolved into different forms including verbal and written, storytelling ongoing from past to present has continued its existence in time. Technological developments achieved in every aspect of life have led to the emergence of the digital storytelling form, which is the last point into which storytelling has evolved. Present thesis has focused on digital storytelling through Instagram, which is one of the popular social media platforms, within the framework of affect theory. The performance, perception of privacy, self-construction and self-presentation of the woman flight attendants, samples of the study, within their professional and private lives have been examined. Since flight attendant is a profession, for which the professionals are expected to be careful about their appearance and attitudes and in this regards, it is required to be meticulous about the presentation of self, flight attendants have been selected as the samples of the thesis. The reason why especially the woman flight attendants have been taken into the central is because, the expression areas of women have expanded compared to offline life by means of social media platforms and in accordance with this they are able to present their personal performances in a clearer and easier way. The data collected from the participants through the questionnaire and the data collected by observing their Instagram profiles have been evaluated by using categorical content analysis. The aim of the findings gathered as the result of the study is to contribute the literature by establishing a link between affect theory, digital storytelling and self-presentation.